"Топлофикация София" бе глобена чак сега за наднормено съдържание на вредни вещества, изпуснати във въздуха още през 2021 г. Достатъчно ли е наказанието от над 161 хил. лв. и колко опасно е подобно замърсяване? В Студио Actualno отговорите даде бившият зам.-министър на околната среда Чавдар Георгиев.
Още: След три години съдът глоби „Топлофикация София“ за обгазяване
Заради горене на боклуци ли са емисиите?
По думите му - не можем да се каже със сигурност дали причината е горене на отпадъци. Подобен нюанс липсва и в съдебното решение. Би могло да се установи само при конкретна проверка на място - т.е. инспектори да проверят работата на инсталацията. "Вероятно е горено гориво, което има повишено съдържание на азотни окиси, или към горивото, което е използвано в съответния ТЕЦ, е добавено някакво гориво с такова съдържание. Или инсталацията не работи правилно. Това са възможните причини. Но да кажем, че точно отпадъци са горили, е трудно. Може да се предполага, разбира се", посочи Георгиев.
Още: Страните от ЕС договориха по-строги правила срещу замърсяването на въздуха
Решения
Бившият зам.-министър разкритикува програмата на Столична община за подмяна на битовото отопление от твърди горива с по-модерни устройства. "За същите пари можеше да се получи и много по-осезаемо намаляване, ако се бяха въвели въздушни филтри, каквито има в други страни от ЕС", заяви той. Добави как колеги от дирекцията му в МОСВ преди години са направили проучване и са открили, че има "много ефективни" филтри от Швейцария на цена от около 1000 лева.
Още: Държавата се готви да изкупи 1.6 млрд. лв. дълг на "Топлофикация - София"
Помагат ли подобни еднократни глоби?
Глобата е наложена за допуснато наднормено замърсяване на азотни окиси и еднократно - на въглероден окис. "За мен е по-важно да се установят причините за това замърсяване, а не да ги глобяват. Навремето бяхме глобили „Кремиковци“ с 5 млн. – нямаше ефект, на други централи им бяха налагани месечни санкции за над 100 хил. лв. – също нямаше ефект", каза Георгиев.
Гледайте още в интервюто:
- Държавата глобява държавата;
- От кого трябва да се търси отговорност;
- Колко опасно е това замърсяване и трябва ли да се тревожим?
Водещ: Мирослав Димитров