Ако нашите политици познаваха темата за Северна Македония, аз ще обобщя, че това е дамоклевият меч, който виси над главата на българската политика. Това каза в Студио Actualno историкът Георги Димов от Института по балканистика към БАН.
Още: Къде сме ние между Изтока и Запада? Разговор с проф. Ивайла Попова и проф. Цветелин Степанов (ВИДЕО)
Скоро беше 9 юни. На 9 юни преди 99 години Александър Стамболийски беше свален именно заради Нишкото споразумение и темата Македония. За това, че искаше да закрие ВМРО, че искаше да отстъпи за един договор за добросъседство с тогава формираното кралство на сърби, хървати и словенци.
Днес темата е особено актуална по няколко причини. Едната е, че България в стечение на дълги години политически обстоятелства, на 30 години, загуби множество от своите ресурси – икономика, геополитическо положение и т.н. На нея й останаха два основни ресурса. Единият е геополитическият, тя е центъра на Балканите, хартленда, първото царство на Балканите и съответно периферията, т.нар. римленд, я яде.
България без да разбира, аз мисля, че политици, които обслужват определени интереси, без да искат допуснаха терминология, която е опасна за българския национален интерес. И за да не сме голословни ще дам конкретен пример: През 2018-а във връзка с председателството имахме уникалния шанс да се наложим като доминант чрез меката сила геополитически на Балканите. Да повдигнем въпроса за кирилицата, за националната история. Ние валидизирахме термина Западни Балкани.
Още: Илхан Кючюк: Пеевски е дяволско начало в политиката, ще обжалваме решенията му (ВИДЕО)
Още: "Минус 10%" пречат на Борисов да отстъпи за премиерския пост: Анализ на Диана Дамянова (ВИДЕО)
Днес говорим за „споделена“, забележете, „споделена история“ , един много опасен термин. „Споделена история“ означава обща и не се знае кой е изконният притежател на тази история. Въпреки че България е първото царство, откъдето именно тръгват кирилицата, православието, всички тези символи, които днес ни обединяват като народ.
Втората много опасна заигравка е за македонското или за българското малцинство в Македония. Това е тема, която мисля, че валидизира македонската държава. Отделно ние признаваме едно изключително малко малцинство, между 1000 и 3000 души, което наистина е с потъпкани права, знаем, има хора с отказана здравна помощ. Всичко се вижда, че е нагласено, както и преброяването, така и цялата тема. Но това беше един автогол за българската външна политика.
И третото нещо е, че ние 25 години, забележете, от 2005-а, когато Македония подаде заявление за европейско членство, се усетихме в последния момент и реално проспахме 25 години.
Още какви грешки, според Георги Димов, допуснахме във външната си политика по отношение на Северна Македония, ще разберете от видеоматериала.