Ниската избирателна активност е един феномен, който не може да бъде обяснен, но когато се зададат избори винаги започва едно морално поучаване от политиците как когато не гласуваме всъщност гласуваме, как по този начин подкрепяме платения вот и т.н. Подобни думи обаче никога не стигат до хората, които не гласуват, защото те не слушат политиците. Това се превръща в съкратена илюстрация на книгата "Параграф 22" на Джоузеф Хелър. Негласуващите дават шанс на политическата арена да се появяват политици, които не са им приятни и понеже не са им приятни политиците - те не гласуват… Верни ли са тези размисли - в Студио Actualno питаме психолога Пламен Димитров - бивш председател на УС на Дружеството на психолозите в България, който се занимава с този феномен вече 30 години.
Още: Подозирам, че Пеевски праща закачки на Борисов: Говори Антон Кутев (ВИДЕО)
Още: Хем има проблем с бюджета, хем ниско ДДС за ресторантьорите: Анализ на Георги Вулджев (ВИДЕО)
Той направи дисекция на негласуващите хора и обясни тяхното разделение по групи:
25% (1/4) от негласуващите са много активни хора, интересуващи се от политика, но негласуващи, защото смятат, че тяхното участие ще доведе до неприятни резултати. Те са хора със социални умения и са емпатични. Грижат се за своето развитие - те са елит. Някои от тях са учили навън, искат да участват във формулирането на политики в различни сектори, а не да подкрепят партийна листа.
42% са така наречените пасивно защитни хора. Те са отчаяни и разочаровани - едва свързват двата края. Работещите бедни са преобладаващата група. Разбира се има много хора, които искат да им се решат конкретни проблеми. Те биха се мобилизирали ако партиите са щедри. В този смисъл това са основната група негласуващи, които хронично не са отишли до урните.
Още: Ученици, родители и учители в общи усилия срещу явното и скритото насилие (ВИДЕО)
Още: Десет дни след встъпването на Доналд Тръмп в длъжност – накъде върви Америка? (ВИДЕО)
33% приличат на тези, които отидоха този път и отбелязаха "не подрепям никого". Ние ги наричаме агресивно защитни, нападателни. Една част от тях са автоматичните опозиционери, които смятат, че "никой не става". Те са гневни и цинични. Гласът им означава "не ме заслужавате и ви наказвам". Те са гневни на всичко - на началниците, на съседите, на мениджърите, на света и т.н. Имаме и хора, които са перфекционистите, които казват "имам много по-високи критерии и вие не отговаряте на тях - затова няма да си дам гласа". Остават властохолиците - самите те искат да бъдат избирани, но са попаднали в среда, партии, структури, които са неизбираеми и естествено не отиват да подкрепят друг.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Петър Бунев: Едва ли уволнените са най-виновните за катастрофата с двата товарни влака (ВИДЕО)
Още: Бюджетът не е счетоводна сметка, а политика: Любомир Дацов в "Отговорите" (ВИДЕО)
Кои хора стават политици?
Вижте във ВИДЕОТО:
Още: Ходовете на Тръмп за Европа, Путин, Украйна и Китай, обяснени от Елена Поптодорова (ВИДЕО)
Още: "София никога не е била по-мръсна": Антон Хекимян за управлението на столицата (ВИДЕО)