Струва ми се, че г-жа Атанасова няма необходимите професионални качества да бъде конституционен съдия. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“ Ива Митева, два пъти председател на Народното събрание и бивш депутат от “Има такъв народ“. Тя коментира избора на новите конституционни съдии Десислава Атанасова и Борислав Белазелков:
“Няма необходимия юридически стаж. Не отговаря стажът й на това, което отново великите законодатели са вложили в текста “15 години юридически стаж“. Да, стажът, натрупан в Народното събрание (НС) е релевантен дотолкова доколкото той идва да подплати останалия стаж. Тук обаче откриваме само парламентарен стаж. И бих казала, че първото решение на г-жа Атанасова, когато се приема правилника на НС в далечната 2009 г., от нея беше подкрепен един текст на Синята коалиция за лустрация, ако си спомняте. И този текст беше обявен за противоконституционен. Т.е. стартира се с едно противоконституционно решение, подкрепено от нея още през 2009 г., за да минем 2023 г. при три решения на Конституционния съд (КС) и трите обявени за противоконституционни, и трите подписани от Десислава Атанасова.
Още: Ива Митева не очаква КС да обяви Атанасова и Белазелков за противоконституционни
Последното решение, с което завърши нейният парламентарен стаж е отново решението, което тя подкрепи за собствения си избор, в което бяха записани деветте години мандат в противоречие с приетото тълкувателно решение на КС и то с единодушие. Досега, в избора на конституционни съдии и от парламента 2009 г., и 2018 г., и мисля, че и 2012 г. мандат в решението за избор на конституционните съдии липсва. Посочено е само конституционното основание и това е напълно достатъчно.“
Още: Плевнелиев: Радев взриви независимостта на Конституционния съд
От видеоматериала ще научите още:
- Какво мисли Ива Митева за избора на Борислав Белазелков;
- Трябва ли Конституционният съд да се превръща в политически орган;
- Трябва ли новите съдии да участват в делото, ако бъде допуснато, по конституциосъобразността на техния избор;
- Ще върне ли КС в парламентарната промените в Конституцията;
- Как парламентът години наред не оправи Закона за обществените поръчки, заради който Европейската комисия (ЕК) започна наказателна процецура срещу България.