Повече деца засяга тази вълна на коронавируса. Разбира се, при по-малките симптомите са като при всяка една вирусна инфекция, но и ги има усложненията при по-големите деца.
Това заяви в предаването "Студио Actualno" специализантът по педиатрия в болница "Пирогов" д-р Теа Александрова. Тя обясни, че в световен мащаб най-притеснителното за децата е т.нар. постковиден синдром. "Това е синдром, който се появява след ковид инфекция и това е нещото, което ние наблюдавахме след втората вълна - през декември месец имаше по-тежки случаи на постковиден синдром. В момента педиатрите се подготвяме психически за това, което ще дойде, след тази трета вълна", обясни д-р Александрова.
"Постоянно се разширява капацитетът на отделението по педиатрия в "Пирогов" според нуждите на момента. Стараем се, разбира се, когато е възможно, лечението на децата да продължи вкъщи, тъй като това е по-щадящо и за тях, и за здравната система", каза д-р Александрова.
По повод засиленото присъствие на малчуганите пред електронните устройства вследствие и на онлайн обучението, д-р Александрова коментира, че се наблюдават тенденции, свързани с паник атаки, главоболия и различни стресови ситуации. "Трябва на първо място родителите да са спокойни и да ограничат стреса, който получават от различни външни фактори по отношение на пандемията. Ако е възможно, вкъщи да цари една по-творческа среда и спокойствие да се поддържа, ще бъде много добре. Разбира се, физическата активност и хобита, които да играят ролята на разтоварващи механизми от стреса", посъветва д-р Александрова.
За предизвикателствата пред специализантите у нас, както и за приоритетите на Сдружението на младите лекари към Софийската лекарска колегия, в което членува д-р Александрова - целия разговор гледайте във видеото.