Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Д-р Симидчиев: Ваксините са безопасни, информирайте се за тях (ВИДЕО)

08 януари 2021, 17:30 часа • 4989 прочитания

Приликите между ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna са много, а разликите - малко. И двете ваксини са базирани на една и съща ваксинална платформа. За да има стимул към нашата имунна система, трябва да има белтък, който да предизвика т.нар. имунен отговор.

Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Това заяви в предаването "Студио Actualno" пулмологът д-р Александър Симидчиев, коментирайки ваксините срещу COVID-19. "В случая на споменатите ваксини, които съдържат информационна РНК (иРНК), става въпрос за въвеждане на една малка матрична РНК, която е едва една малка част от вирусната РНК. Тази иРНК кодира производството на т.нар spike (шипчест) протеин", обясни д-р Симидчиев.

Единственото нещо, което казвам не само на моите колеги, а и на всеки, е да се информира по темата с ваксините. Проучванията показват, че ваксините са безопасни. "Ако просто се разбере механизмът, по който са създадени тези ваксини, ще се разбере защо те бяха създадени в относително кратък период от време. Поради начина на производство, тези ваксини можеха да бъдат произведени много по-бързо. Но самите клинични проучвания не бяха направени по-бързо, напротив. Получиха се данни, които бяха много по-оптимистични, отколкото се налагаше", заяви д-р Симидчиев.

Относно ваксината на AstraZeneca и Оксфорд, която все още не е получила одобрение от Европейската агенция по лекарствата, пулмологът посочи, че тя е безопасна, колкото и другите две одобрени ваксини. "Това е ваксина, базирана на векторен вирус. Използва се аденовирусен вектор, който носи информацията за производството на spike протеина. Става дума за вирус, който обичайно е респираторен, който, прониквайки в клетките, носи една частица ДНК, която е цитозол на ДНК и пак не влиза в ядрото на клетките. Тя се транслира в матрична РНК вътре в клетките и от матричната РНК, следва пътя на векторните ваксини. Тоест говорим само за една стъпка допълнително, която е свързана с това как да въведем ваксината в организма", разясни д-р Симидчиев.

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Пулмологът отбеляза, че ако дадено лице е ваксинирано, то не би трябвало да спира да спазва противоепидемичните мерки. "След като се ваксинирам, аз няма да боледувам, но не е ясно дали не мога да разпространявам COVID-19. Eто защо, ако аз нося една маска и я нося, за да предпазвам себе си, намалявам риска си за заразяване с около 30%. Но ако аз се срещам с десет човека на ден, аз намалявам риска с 30% за тези десет човека. Това е защита в обществен план, не в личен", коментира още д-р Симидчиев.

Кратка характеристика на ваксината на Pfizer/BioNTech може да прочетете тук, а листовката ще откриете тук.

Целия разговор с д-р Александър Симидчиев гледайте във видеото.

Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес