Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Бюджетът за 2025 година задълбочава проблемите": Анализ на Михаил Кръстев (ВИДЕО)

10 декември 2024, 16:00 часа • 2312 прочитания

В интервю за Студио Actualno изпълнителният директор на Съюза за стопанска инициатива Михаил Кръстев разгледа в детайли всички въпроси, свързани с бюджета на България за 2025 година, който Министерството на финансите показа вчера (9 декември).

Според експерта бюджетът за 2025 година не предлага отговор на фундаменталните проблеми на българската икономика, а по-скоро ги задълбочава.

"Фискалната рамка за 2025 година е разписана при рекордно висока разходна част", посочи Кръстев в началото на анализа си. Според него за да отговори на изискванията на Закона за публичните финанси и европейските стандарти за дефицит, е заложена оптимистична и трудно изпълнима приходна част. "Въпросът не е само в приходите, а в устойчивостта. Дългосрочната стабилност е под въпрос, когато бюджетът не отразява реалната икономическа обстановка"“, допълни той. Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство

Грешките в бюджета за 2024: Урок, който не е научен

Кръстев беше критичен и към бюджета за 2024 година, определяйки го като "грешен в планирането и изпълнението". "Капиталните разходи и инвестициите, които биха имали най-голяма добавена стойност за икономиката, са жертва на това неадекватно планиране", заяви той. Според Кръстев, съществуващите механизми като швейцарското правило за пенсиите са вече "счупени", а социалните разходи са нараснали до тежки нива за фиска.

Особено остро беше разгледан въпросът за увеличението на максималния осигурителен доход и допълнителните облагания, като например предлаганото облагане на свръхпечалбите на банките. "Увеличаването на осигурителния доход е директно изземване от бизнеса и домакинствата. Това затруднява работодателите да повишават заплатите и да остават конкурентоспособни", обясни Кръстев. Той предупреди, че облагането на успешни сектори, като банковия, само за да се покрият дефицити, е неправилна практика, която пряко ще удари потребителите и бизнеса. Още: Амнистия за мафиотите - някои хора, които се чудят как да си изперат кеша

По повод предстоящото обсъждане на бюджета в Националния съвет за тристранно сътрудничество, Кръстев подчерта, че тристранният диалог е загубил ефективността си. "Много от решенията вече са заложени в нормативни актове, което обезсмисля възможността за същински дебат", каза той. Въпреки това, Кръстев призова за възстановяване на диалога и по-добро включване на експертни становища в процеса на вземане на решения.

"Липсата на прогнозируемост отблъсква инвеститорите "

Един от основните проблеми, според Кръстев, е липсата на дългосрочна стратегическа визия. "Ниските нива на чуждестранни и български инвестиции в последните години са пряко свързани с политическата и икономическата нестабилност. Бизнесът се нуждае от сигурност и прогнозируемост", заяви той. Според него е важно България да се адаптира към новите геополитически реалности и да използва възможностите за привличане на инвестиции, но това изисква ясно планиране и стабилност. Още: Служебният кабинет предлага по 100 лева коледни добавки за пенсионерите, но не на всички (ВИДЕО)

Още от анализа на Михаил Кръстев вижте във видеото.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес