Политическата сцена в България отново се тресе след събитията от последната седмица. Новите депутати от партия "Величие" влязоха в парламента, приветствани от свои привърженици с хляб и сол. Политологът Марая Цветкова коментира за Студио Actualno ситуацията, като подчерта съмненията около честността на изборния процес и липсата на ясна програма у новите политически формации.
Защо нямаме протести като в Сърбия?
Въпреки недоволството, протестите в страната остават ограничени в мащаба си, особено в сравнение със събитията в Белград. Според Цветкова това е част от българската политическа култура: "Ние сме много добри в това – хем да сме примирени, хем да протестираме, хем да чакаме някой да ни викне да протестираме." Още: Пеевски с Борисов - как изглежда сделката, на каква цена и къде е Радев? Обяснява Добромир Живков (ВИДЕО)
Тя отбелязва и парадоксалната ситуация, при която българите активно подкрепят протестите в Сърбия и Северна Македония, но остават по-пасивни, когато става въпрос за собствения им политически контекст.
Бюджетът – фактор за стабилност или за нови избори?
Според нея една от основните теми, която ще определи бъдещето на правителството, е бюджетът. Според експерти именно той може да бъде "лепилото", което ще удължи живота на коалицията. Цветкова обаче е критична към неговите параметри:
"За мен от политическа гледна точка това е просто ченгесарски бюджет." Тя поставя въпроса за приоритетите на държавата, включително високите разходи за полицията: "За сметка на всичко останало, полицаите, които знам какво ни правят на протести, да получават още повече заплати – за какво? За ефективност и ефикасност ли? В никакъв случай." Още: Защо са ѝ на държавата магазини в пощите: Христина Христова разказа за рисковете (ВИДЕО)
Нови избори и подкрепата на Пеевски
Въпросът за евентуални предсрочни избори продължава да стои на дневен ред, макар че в момента управляващите изглежда имат стимул да удържат властта. "Че подкрепата от "ДПС -Ново начало" не се харесва на мнозина е ясно – и на тези, които ще я получат, и на останалите, които пък ще развихрят още повече своите критики", посочва Цветкова.
Тя подчертава, че протестите срещу управлението могат да се засилят, особено ако публичното недоволство срещу определени политически фигури, като санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски, се изрази по-активно. "Лека-полека се отива натам, защото виждаме, че този цвят няма граници", казва тя, предупреждавайки, че ако кабинетът се задържи по този начин на власт, протестите могат да се насочат срещу цялото правителство, а не само срещу отделни личности. Още: Проф. Светослав Малинов: Не е вярно, че Борисов не може без Пеевски (ВИДЕО)
"Така че Борисов много добре трябва да прецени, дали да "слезе" елегантно това правителство с помощта на ДПС на Ахмед Доган, които много елегантно казаха "нямаме постове, нямаме политиките, които искаме да се случат, така че можем да си излезем". Другото е да се играе на много дълги протести, от които всичките партии в правителството ще получат щета", категорична бе Цветкова.
Още от анализа на Марая Цветкова - вижте в пълното интервю.