Българската нация е 11-ата най-бързо изчезваща в света, както и 25-ата най-застаряваща, стана ясно от нов доклад на ЦРУ. По силите на политиците ли е да се справят с демографската криза? В Студио Actualno разговаряхме по темата с доц. Стоянка Черкезова от Института за изследване на населението и човека към БАН.
Според нея въздействието на политиките в случая е доста ограничено, защото демографията зависи от личните решения на хората. И върна лентата назад към 60-те години на миналия век, когато раждаемостта в Европа започва да намалява - най-вече заради по-активното включване на жените на пазарите на труда.
Още: Държавата готви план за справяне с демографската криза, Денков даде обещания
Ролята на образованието
"Ценностите се възпитават в рамките на образователната система", каза доц. Черкезова. През 90-те години една от промените, които бяха направени с идея да се премахне всякаква пропаганда, бе, че на учителите им бяха забранени проповядването на определени ценности. Малко по малко тази практика се оттегли от училищата, а имаме по какво да работим в тази посока. Япония например има такъв тип обучение".
Според нейно изследване, базирано на резултатите от PISA 2018, най-големите препятствия в образователната система са социално-икономическият и културният статус на учениците, както и неравенствата, възпроизвеждащи се в поколенията, дисциплината и тормозът.
Каква рецепта даде доц. Черкезова за образователната ни система - гледайте във видеото:
Водещ: Мирослав Димитров
Още: Евродепутат посочи причината за емиграция на младите българи и предложи спешни мерки