Темата с въздуха в Русе и с плана за изграждане на инсинератор в близкия румънски град Гюргево предизвика нови тревоги сред гражданите на "малката Виена".
Още: Христо Панчугов: Няма български гражданин, който да уважава случващото се в парламента (ВИДЕО)
Още: Сигнал за опасност: Русе и вечният проблем с миризмата (ВИДЕО)
Държавата ни е знаела за тази процедура още от 2021 г., но така и не е информирала обществеността. Дори бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов не е бил уведомен по време на мандата си, въпреки че негови служители са получили сигнала.
Това заяви самият той в Студио Actualno. "До мен не е достигала тази информация, включително в двустранни срещи с румънския министър на околната среда. Беше изненада за мен, че е пропусната възможност на по-ранен етап да реагираме. Документите не са стигнали до мен заради нехайство на мои подчинени. Поне един от тях, който е трябвало да отговаря по този въпрос, се е преместил в друга държавна агенция - Агенцията по ядрено регулиране, и си е зарязал работата, за да не стигне до мен", твърди Сандов.
Още: Бойкоти, бюджет, икономика: Какви са рисковете пред управляващата коалиция? (ВИДЕО)
Още: Д-р Стойчо Кацаров: Има риск от недостиг на животоспасяващи лекарства през 2025 г. (ВИДЕО)
Той все пак уточни, че процедурата не е пропусната. Предстоят обществени обсъждания в Румъния, а България не е отпаднала като заинтересована страна. Междувременно гражданите вече се задействаха - имаше протести и в Русе, и в Гюргево.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: И срещу лекари се водят дела-шамари: Говори уволнената от “Майчин дом“ д-р Елена Георгиева (ВИДЕО)
Още: Пробив в химичната наука и надежда в битката с рака: Д-р Мария Аргирова в "Студио Actualno"
Още: България поиска от Румъния да се включи в оценката за инсинератора край Русе
България е знаела още по-отдавна
"Далеч преди мен, през лятото на 2021 г., българските институции са знаели за този въпрос. Тогава е получен сигнал в Министерството на здравеопазването. То го е пратило до МОСВ, след което МОСВ го е изпратило на РИОСВ-Русе, на областната управа в Русе и до Румъния. Румъния има официален отговор, че още тогава е започнала процедура и че на по-късен етап България ще бъде уведомена, за да прецени дали да се включи", заяви Сандов.
По думите му - в Русе се натрупва "кумулативен проблем" с различни източници на замърсяване на въздуха и миризми.
Още: Теч на журналисти: Михаил Дюзев разкри пред Actualno защо напусна "Дарик" (ВИДЕО)
Още: Кристиан Вигенин: Ще избера партията пред европарламента, ако стана лидер на БСП (ВИДЕО)
Умишлено ли са се криели румънските планове, какви са мерките, които може да предприеме страната ни, и дали са купени нужните уреди - гледайте във видеото: