Ако няма бюджет за тази година, влиза в сила Законът за публичните финанси и тогава се визира случай, в който разходите се ограничават до приходите. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова” доц. д-р Виктор Йоцов от Инситута за икономически изследвания към БАН и преподавател в УНСС.
Още: Христо Панчугов: Няма български гражданин, който да уважава случващото се в парламента (ВИДЕО)
"Сега сме в един период и да ви кажа честно, и аз не знам къде сме точно, тъй като това е прецедент. Ако стане едно такова насилствено балансиране на бюджета, т.е. да ограничим разходите само до размера на приходите, нали това означава балансиран бюджет. Но ме опасява, че това ще доведе до доста сериозни социални протести и стачки. Аз очаквам профсъюзите много силно да се намесят. Това означава и заплати на много сектори в икономиката, компенсациите за инфлацията още не са дошли. Да не говорим за общините, че те очакват техните субсидии, които са от централния бюджет. Толкова много неща. Това, което от бюджета отива в Националния осигурителен инситут за пенсии, че то е близо 50%. Ако това не е гласувано като разход, просто не знам, не сме изпадали в такава ситуация".
Институтът за икономически изследвания към БАН представи своята прогноза до 2025 г. Предвижда се по-висок ръст на инфлацията у нас в сравнение със средноевропейската и по-нисък ръст на икономиката. Ето какво още каза доц. Йоцов:
"Всяка година институтът подготвя един доклад, в който една част е прогнозата. Този път за първи път решихме прогнозата да изпревари доклада с малко. До края на месеца ще бъде публикуван и самия доклад. Идеята беше ако може да помогнем евентуално в тази среда сега, в която очевидно бюджетът ще трябва да влезе в парламента, за да имат политиците още едно виждане.
Още: Бойкоти, бюджет, икономика: Какви са рисковете пред управляващата коалиция? (ВИДЕО)
Още: Д-р Стойчо Кацаров: Има риск от недостиг на животоспасяващи лекарства през 2025 г. (ВИДЕО)
Конкретно за прогнозата, тъй като визирахме инфлацията и разтежа. Ние сме страна, която преди много години се отказа от монетарната политика. Ние сме във валутен борд и Централната банка фактически няма контрол върху паричното предлагане. Казвам това, защото на дневен ред е въпросът как да се справим с високата инфлация. И всъщност се оказва, че ние нямаме нужните инструменти. Първо, защото очевидно не можем да използваме паричната политика, второ се оказва, че не можем да направим и бюджет. Т.е. и фискалните инструменти не можем в случая да използваме. И сме в една тежка ситуация. Казвам го, защото тази инфлация, която ние предвиждаме за тази година, средногодишната инфлация, да е около десетина процента, може да се окаже и че е доста оптимистична".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: И срещу лекари се водят дела-шамари: Говори уволнената от “Майчин дом“ д-р Елена Георгиева (ВИДЕО)
Още: Пробив в химичната наука и надежда в битката с рака: Д-р Мария Аргирова в "Студио Actualno"
Защо и какъв ще бъде ръстът на икономиката, ще научите от видеоматериала: