Решението да се тръгне по пътя на премахване на Паметника на Съветската армия в София предизвика много полярни мнения в обществото. Някои ликуваха, други го спасяваха с жива верига. По темата видяхме мненията на много историци и политици, но не чухме много експерти. Можем ли да се поучим от други държави в подобно положение? Има ли в градоустройството на европейски столици практики, които могат да са ни полезни? Обръщаме се към проф. архитект Борислав Борисов, заместник-председател на Камарата на архитектите в България.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Арх. Иванова за МОЧА: Няма лоша история, от нас зависи какви поуки ще извлечем от нея (ВИДЕО)
"Голяма част от нашата професионална общност (бел.ред.: архитектите) гледа на тези неща като на ненужно поляризиране и партизиране на нещата. Тези сблъсъци се явяват винаги, когато има избори", заяви арх. Борисов.
Според него живеем във време, в което наличието на свръхинфомация дава възможност за много кратък период от време да научиш много неща, но включително да се заблудиш.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Той даде интересен пример от историята - Царският дворец в София. Преди сегашната сграда там е съществувала друга постройка – конак, където преди Освобождението са се помещавали османска администрация и съдилище:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
"След Освобождението естествено е било да се разруши конака, все пак са били бившите поробители, които са управлявали и тъпчили раята. Но дворецът е запазен, освен това е станал царски, на монархията. След 9-ти септември също е било логично да се събори, тъй като това е символ на монархофашизма, но не е съборен. Царският дворец днес е Националната художествена галерия."
"Имаме много неща, с които да се гордеем в София - точно тук, например, е подписан едикт от император за толерантност към християните. Ние знаем, че първоначално християнството се е преследвало в Римската империя. Няма такъв град в Европа, който да е доказал и материализирал в рамките на своя център такъв вид толерантност", заяви арх. Борисов.
"Ако не гледаме на историята като на една фактология, която се е случила, и да не търсим обединението на нашия народ, не е добре. Населението ни се стопява. В демографска катастрофа сме", допълни той.
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Целият разговор с него вижте във ВИДЕОТО: