За пореден път граждани се събраха на протест на столичния бул."Сливница" в памет на загиналите Ани и Явор, за да настояват за по-строги наказания срещу нарушенията на пътя.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Ще има ли възмездие за пострадалите при катастрофа и за техните близки и какви са причините са все по-честите катастрофи по пътищата у нас? В предаването "Студио Actualno" говори председателят на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров.
"За съжаление, се запазва тенденцията да се дават или условни присъди, или да се дават обидно ниски присъди. В резултат на обединените усилия на няколко сдружения на близки и родители на загинали деца беше променено законодателството и се вдигна долната граница за убийство на пътя. Беше 3 години, сега е 5 години, но се запази горната граница от 15 години.
В конкретния случай присъдата е неудовлетворителна, защото след самопризнанията, присъдата се намали с 1/3 - от 9 на 6 години, което е обидно за два човешки живота", сподели Тодоров.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Само за последното денонощие в страната са се случили 38 пътни произшествия, 7 души са загинали, а 46 са ранени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
Снимка: IStock
Според Владимир Тодоров освен лошата инфраструктура и неразумното шофиране, голяма роля за войната по пътищата играе и липсата на качествена подготовка на младите водачи.
"Системата продължава да бълва недобре обучени млади водачи. Не им се дават часовете по кормуване, не шофират по тъмно, не шофират извън града.
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Тук е и моят апел към Министерството на транспорта да въведат тези реформи, които са крайно наложителни и крайно закъснели. Тази дигитализация на процесите, на обучението, на това да няма невзети часове, да има система за контрол и независимо, че ще има недоволни от сивия сектор, Министерството на транспорта трябва да направи така, че да има добре обучени млади водачи", допълни той.
Какви законодателни промени трябва да се въведат и защо през летните месеци ставаме свидетели на толкова много катастрофи - вижте в интервюто: