Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Загадъчният хепатит при децата - какви са първите предположения

26 април 2022, 13:53 часа • 10527 прочитания

През последните няколко дни в Европа са установени масови случаи на остър хепатит  при деца от неизвестен произход. Първите съобщения са от 5 април, след като Световната здравна организация (СЗО) регистрира заболяването при най-малко 169 деца от 11 страни в Европа и САЩ. СЗО призова внимателно да се разследват всички случаи. 

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Случаите са открити основно при деца до 10 години, първите от тях са във Великобритания - 74 заболели деца, от които на шест се е наложило да бъде извършена трансплантация на черен дроб заради отказ на органа. На 19 април стана ясно за установени случаи в Дания и Нидерландия, но броят им не е уточнен.  

Лекари в Гърция заявиха, че развитието на заболяването не може да бъде спряно и че случаите са много повече, отколкото официалната статистика представя. Симптомите са - жълтеница, диария, повръщане и болки в корема. 

Експертите от СЗО заявиха, че вирусите на хепатит A, B, C, E и D са изключени като причина за заболяването. Провеждат се изследвания за допълнителни инфекции, химически вещества и токсини, съобщи ВВС.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Според Европейския център за контрол и профилактика на заболяванията случаите се дължат на инфекциозен агент или възможна токсична експозиция. От 13-те случая, съобщени от Шотландия, за които е налична подробна информация относно тестването, три са положителни за инфекция със SARS-CoV-2, пет са отрицателни и двама са документирани, че са имали инфекция през трите месеца преди представянето. Единадесет от тези 13 случая са имали резултати за тестване за аденовирус и пет са били положителни.

Какви са основните версии?

В Шотландия са разследвани 13 случай при деца от 1 г. до 10 г. В повечето случаи боледуват деца 3-4 годишни деца (8 случая). Седем от тях са момичета. В редица случаи децата, очевидно, са заразявали едно друго.

При две деца е имало установен тесен контакт в домашни условия. При това при болните деца не е имало каквито и да било сериозни заболявания в миналото, такива като първичен имунодефицит и не са получавали имуносупресивни препарати. Според експертите в Шотландия заболяването има инфекциозен характер.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Основните хипотези са съсредоточени върху аденовируса - или нов вариант с ясен клиничен синдром, или обикновен циркулиращ вариант, който влияе по-сериозно върху деца на малка възраст. При провеждането на лабораторни изследвания в образците на четири деца е установен аденовирус. При образците от материали на девет деца от 1-годишна до 6-годишна възраст от щата Алабама, САЩ са установени аналогични резултати. 

Разглеждат се и други версии: в ролята на инфекциозен агент може да е вариантът "Омикрон" с тежко протичане на заболяването или по-рано неизвестен вариант на коронавируса SARS-CoV-2, коментира проф. Людмила Лялина от университета в Санкт-Петербург. 

Аргумент в полза на тази хипотеза е наличието на вълна от заразяване с COVID-19  в периода от 1 до 21 март - 443-536 случая на 100 хил. души, което практически съвпада с периода на регистриране на тежки хепатити от 4 до 7 април.

По данни на здравните власти в Шотландия доминиращ вариант на SARS-CoV-2 тогава е бил "Омикрон." Разследването продължава. 

Връзката с ваксините е отречена

Появиха се твърдения, че заболяването може да има ваксинационен произход. Според ръководителя на лабораторията по геномни изследвания към Московския физико-технологичен институт вирусологът Павел Волчков вероятно става въпрос за автоимунни причини: "Какво може да повреди черния дроб? Това може да е нещо или автоимунно, или фармакологично. Като такава квинтесенция, това е смес от фармацевтика и автоимунно проявление - това е тоталната ваксинация. И това може да е една от страничните реакции. Например ваксината срещу коронавирус на Pfizer съдържа т.нар. ПЕГ-обвивки. Неотдавнашни изследвания показаха, че към полиетиленгликола може да се изработи имунитет. ОТ своя страна това може да предизвика алергична или автоимунна реакция към всичко, което съдържа това вещество."

Сведения за автоимунни заболявания след ваксиниране срещу коронавирус и свързани с хепатит има, но те се отнасят само за възрастни хора.

Според Европейския център за контрол и превенция на заболяванията не е установена връзка между случаите на хепатит при децата и ваксините срещу коронавирус.

Британските здравни власти също не са открили връзка между случаите остър детски хепатит и ваксинирането срещу коронавирус.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес