При последните си археологически разкопки на южното крайбрежие на Израел учените са открили непокътната древна гробна пещера, което се явява голяма рядкост, съобщава Haaretz.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Пещерата е открита на популярен плаж, допълва Phys.org. По време на дейности по благоустройство багер случайно закачил „покрива“ на пещерата, като го счупил. На мястото били повикани археолози. Те открили погребална пещера, каквато досега не е откривана в Израел.
Първо археолозите успели да установят, че гробницата не е напълно разграбена. Учените обаче открили и признаци, че някой е влизал в нея, тършувал е и е взел някои предмети, макар че е оставил повечето от тях.
Сред останалия инвентар, открит в пещерата, предназначен да служи на починалия в задгробния живот, експертите открили цели глинени и бронзови съдове, точно такива, каквито са били поставени в гробницата през XIII век пр.н.е., амфори и купи от различни видове и форми, кухненска посуда и маслени лампи.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
"Всички тези находки напомнят декор от „Индиана Джоунс“ – пещера със съдове на пода, които не са докосвани от 3300 години. Това е късната бронзова епоха – точно времето на прословутия фараон Рамзес Втори", разказват археолозите. По това време Ханаан, на територията на който частично е разположен съвременен Израел, се е намирал под египетска власт.
Освен това, както отбелязват специалистите, тази пещера дава пълна представа за погребалните традиции от късната бронзова епоха. Погребалната камера е била издълбана в скалата във формата на квадрат с колона, поддържаща тавана.
Що се отнася до самите останки от хора, за тях може да се каже малко: за разлика от самата гробница, те не са се съхранили добре, което изключва възможността за извличане и анализ на ДНК. Въпреки това, според учените, те са били местни жители, живеещи на брега, които, съдейки по някои погребални предмети, са имали оживени търговски отношения с Кипър, Ливан и Сирия. С какво селище обаче може да са свързани, изследователите не знаят.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
„Фактът, че тези хора са били погребани заедно с оръжия, включително цели стрели, показва, че те може да са били воини, може би са били охранители на кораби – казва археологът Дейвид Гелман. – Независимо кои са били обитателите "на тази пещера, находката е невероятна.“
Докато самоличността и принадлежността на останките засега остават загадка, експертите се надяват, че ще успеят да анализират органичните останки в съдовете, което би могло да хвърли светлина върху поне една от мистериите: с какво са обичали да се хранят. Сега пещерата отново е запечатана и се намира под охрана.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Изгубен фрагмент от Кумранските ръкописи 60 години висял в рамка на стена