Повечето от нашите най-ярки спомени са свързани със силни емоции, независимо дали са положителни или отрицателни. Отрицателните, обаче обикновено остават по-дълго, дори когато събитието е отдавна отминало.
Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си
Още: Разкриха причината за изчезването на гигантските кенгура
Учените доказаха, че най-силната емоция, преживявана от човека е унижението.
Психолозите Марте Отен и Кай Йонас провели две изследвания, в които мъже и жени чели кратки истории, включващи различни емоции и помолили участниците да си представят как биха се чувствали в представените сценарии.
В първото проучване изучавали унижението , гнева и щастието. Във второто сравнявали унижението и срама (напр. говорите грубо на майка си и тя се разплаква).
Още: Археологическо проучване доказа гладиаторските битки с лъвове в Римската империя (СНИМКА)
Още: Финикийците не били предци на картагенците
Учените използвали електроенцефалограма, за да запишат електрическата активност на мозъка. Те се интересували най-вече от две измерванията, които показвали увеличаването на когнитивната обработка и активация в мозъчната кора.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Експерти разкриха на каква възраст се появяват първите бели косми и защо
Още: Учени откриха напълно нов цвят, който може да се види само по специален начин
Резултатите показали, че чувството за унижение водело до повишаването на двата показателя, което води до усилена обработка на информация и голяма употреба на психически ресурси.
Това означава, че унижението е много силна и интензивна емоция, която има дълготрайни последици.
Може би унижението изисква повече психическа обработка, тъй като представлява сложна социална емоция, при която губим част от социалния си статус.
Още: Дървесни пръстени разказват за "Великия заговор на варварите" срещу Римска Британия
Още: Убийствена бактерия се завръща с бясна скорост и заплашва с нова световна здравна криза
Чувството за унижение е изпитвал всеки поне веднъж в живота си. Някои хора не желаят да се показват след такъв инцидент, но има начини да се справим с това усещане.
Ето някои от тях:
- Опитайте се да намерите положителните страни на събитието . Може и да сте били унизени, но този, който ви го е причинил също не е представил най-добрата си страна.
- Ако сте разгневен, намерете начин да изразите гнева си. Потичайте в парка или изберете друга физическа дейност, която да ви разтовари. Важното е да не държите всичко в себе си, тъй като така ще ви е още по-трудно да се смирите и за забравите.
- Поговорете с приятел, на когото имате доверие. Той може да погледне на ситуацията безпристрастно и да ви подскаже как да действате по-нататък.
- Върнете се на работа или на училище и се дръжте както обикновено. Ако се държите странно хората ще се възползват от това, за да ви дразнят. Помнете, че останалите доста бързо забравят това, което не ги засяга.
- Научете се да се смеете над себе си. Така ще лишите от удоволствието тези, които ви дразнят.
- Помнете, че времето лекува. Може да ви се струва, че никога няма да преживеете случилото се, но в реалността повечето хората забравят след няколко месеца.