Повечето от нашите най-ярки спомени са свързани със силни емоции, независимо дали са положителни или отрицателни. Отрицателните, обаче обикновено остават по-дълго, дори когато събитието е отдавна отминало.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
Учените доказаха, че най-силната емоция, преживявана от човека е унижението.
Психолозите Марте Отен и Кай Йонас провели две изследвания, в които мъже и жени чели кратки истории, включващи различни емоции и помолили участниците да си представят как биха се чувствали в представените сценарии.
В първото проучване изучавали унижението , гнева и щастието. Във второто сравнявали унижението и срама (напр. говорите грубо на майка си и тя се разплаква).
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
Учените използвали електроенцефалограма, за да запишат електрическата активност на мозъка. Те се интересували най-вече от две измерванията, които показвали увеличаването на когнитивната обработка и активация в мозъчната кора.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Резултатите показали, че чувството за унижение водело до повишаването на двата показателя, което води до усилена обработка на информация и голяма употреба на психически ресурси.
Това означава, че унижението е много силна и интензивна емоция, която има дълготрайни последици.
Може би унижението изисква повече психическа обработка, тъй като представлява сложна социална емоция, при която губим част от социалния си статус.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Чувството за унижение е изпитвал всеки поне веднъж в живота си. Някои хора не желаят да се показват след такъв инцидент, но има начини да се справим с това усещане.
Ето някои от тях:
- Опитайте се да намерите положителните страни на събитието . Може и да сте били унизени, но този, който ви го е причинил също не е представил най-добрата си страна.
- Ако сте разгневен, намерете начин да изразите гнева си. Потичайте в парка или изберете друга физическа дейност, която да ви разтовари. Важното е да не държите всичко в себе си, тъй като така ще ви е още по-трудно да се смирите и за забравите.
- Поговорете с приятел, на когото имате доверие. Той може да погледне на ситуацията безпристрастно и да ви подскаже как да действате по-нататък.
- Върнете се на работа или на училище и се дръжте както обикновено. Ако се държите странно хората ще се възползват от това, за да ви дразнят. Помнете, че останалите доста бързо забравят това, което не ги засяга.
- Научете се да се смеете над себе си. Така ще лишите от удоволствието тези, които ви дразнят.
- Помнете, че времето лекува. Може да ви се струва, че никога няма да преживеете случилото се, но в реалността повечето хората забравят след няколко месеца.