Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени разбраха как влияе кафето на храносмилането

20 януари 2022, 06:45 часа • 10168 прочитания

Обзор на близо 200 научни публикации е установил, че умерената консумация на кафе – три до пет чаши на ден – не вреди на храносмилателната система, а по-скоро намалява риска от камъни в жлъчката, панкреатит и някои чернодробни заболявания. Резултатите от изследването са публикувани в списанието Nutrients.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

По пътя си през стомашно-чревния тракт кафето има три основни ефекта: върху стомашния, жлъчния и панкреасния секрет, необходими за храносмилането, върху чревната микробиота и върху перисталтиката - свиването на стените на дебелото черво, процес, необходим за преминаването на храната през храносмилателния тракт.

Анализът на резултатите от 194 изследвания е показал, че кафето, когато се консумира в умерени количества, стимулира храносмилането и подпомага преминаването през дебелото черво, увеличава броя на "добрите бактерии" в стомаха, снижава риска от образуване на жлъчни камъни, а също така оказва защитен ефект на черния дроб, включително от злокачествени образувания като хепатоцелуларен карцином - един от най-разпространените видове рак на черния дроб.

Учени изясниха ползата от кафето за организма

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

„Противно на някои предположения, консумацията на кафе като цяло не е свързана с проблеми с червата или храносмилането - казва авторът на обзора д-р Астрид Нелиг, почетен директор на научните изследвания във Френския национален институт по здравеопазване и медицински изследвания (INSERM) – В някои случаи кафето може да помогне при често срещани храносмилателни оплаквания. Новите данни също показват, че консумацията на кафе може да повиши нивата на положителни чревни бактериални групи като бифидобактерии."

Резултатите установили, че кафето стимулира производството на храносмилателния хормон гастрин и солна киселина в стомашния сок. Тези две вещества помагат за разграждането на храната в стомаха. Също така напитката подобрява секрецията на холецистокинин - хормон, който увеличава производството на жлъчка, а също така участва в храносмилането.

Разгледаните данни свидетелстват, че кафето стимулира моториката на дебелото черво с 60 процента по-добре, отколкото водата, и с 23 процента по-добре от безкофеиновите заместители на кафето. Авторът смята, че с това е свързана способността на кафето да облекчава хроничния запек.

6 начина да направите кафето полезно за здравето

Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

„Макар че ще са необходими допълнителни данни, за да се разбере влиянието на кафето върху храносмилателния тракт, това е много обнадеждаващо начало“, отбелязва Нелиг.

Повечето от опасенията за негативното въздействие на кафето върху храносмилателната система не се потвърдили. По-специално ученият опровергава мнението, че честата консумация на кафе причинява гастроезофагеален рефлукс. Според автора това е по-скоро комбиниран или адитивен ефект от рискови фактори като затлъстяване и неправилно хранене.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес