Учени откриха, че пациентите с рак в последен стадий са успели да се възстановят благодарение на усилени Т-килъри – бели кръвни клетки, които човешката имунна система учи да разпознава и унищожава заплахи като вируси и туморни клетки. При хора, подложени на имунотерапия, тези суперклетки убийци атакували рака по няколко начина едновременно, което направи възможна победата над смъртоносната болест.
Специалисти от Кардифския университет (Великобритания), чиято работа е публикувана в списанието Cell, са открили при преживели рак хора нова, по-съвършена разновидност на Т-килърите, способни едновременно да разпознават няколко мишени върху злокачествените клетки. Това е важно откритие, тъй като по-рано се смяташе, че всяка Т-клетка, инжектирана на пациенти по време на имунотерапия, атакува само една цел върху раковата клетка.
Учените изследвали 31 пациенти с напреднал стадий на рак, лекувани през последното десетилетие с туморно-инфилтриращи лимфоцити (TIL) в Националния център за имунна терапия на рака в Херлев, Дания.
Учени дават надежда с нов метод за лечение на рак на дебелото черво
TIL терапията е форма на имунотерапия, при която белите кръвни клетки (лимфоцити) се вземат от тумор, размножават се в лаборатория и след това се връщат в по-големи количества на пациента, за да помогнат на имунната система на човека да унищожи рака. В разглежданите случаи всички пациенти са инжектирани с Т-килъри, отгледани по този начин.
Изследователите се фокусирали върху успешните резултати от TIL терапията. Кръвните клетки на хора, преборили рака, били повторно изложени на въздействието на съхранени образци от туморни клетки, за да се види кои Т-клетки ще реагират. Оказа се, че дори година след излекуването пациентите имат много силен имунен отговор на Т-килърите към рака, който са победили.
Изследвайки как клетките убийци на рака разграничават болната от здравата тъкан, изследователите открили при няколко пациенти „многоцелеви“ Т-килъри, способни да разпознават многобройни изменения в белтъците в туморните клетки.
Сравнението с обичайните противоракови Т-килъри показва, че тяхната подобрена версия, получена от кръвта на преживели онкологично заболяване хора, много по-добре разпознава рака и може да реагира на повечето негови видове.
РНК ваксина срещу рак на панкреаса?
„Важно е, че наблюдавахме голям брой многоцелеви Т-килъри при победили рака. Преди не сме ги откривали преди при хора с прогресиращо заболяване. Броят на пациентите все още е малък, но има възможност многоцелевите Т-килъри да са свързани с пълна ремисия и оздравяване от рак“, кавза Андрю Сюел, ръководител на изследването, професор в Кардифския университет.
Изводите на медиците показват, че способността на пациентите да преборят рака в последните стадии не е случаен късмет, а естествен процес, дължащ се на „многоцелеви“ Т-килъри. Значи има надежда да се разработи терапия, която целенасочено да разчита на такива Т-килъри и да помага на хората дори в напреднал стадий на заболяването. Но за да се провери ефективността на подхода на практика, ще са необходими допълнителни изследвания върху по-голяма извадка от пациенти.