Най-голямата колекция от морски звезди, служила вероятно като приношение на боговете, са открили археолози от Националния институт по антропология и история (INAH) в Мексико. Находката е направена при изследвания във Великия храм на Теночтитлан, съобщава Heritage Daily.
Великият храм е бил главен храм на ацтеките и е бил посветен както на Уицилопочтли – бог на войната, така и на Тлалок – бог на дъжда и земеделието Всеки от тях имал светилище на върха на пирамидата с отделни стълби.
Според археолозите приношението на морските звезди е извършено преди повече от 500 години. В храмовете от този период, включително в самия Велик храм, и преди са откривани големи приношения. Новооткритото съкровище обаче е уникално в редица отношения. На първо място, то се отличава с огромен брой океански жители, които са били поднесени на боговете.
Свещен комплекс на ацтеките е открит в Теночтитлан
По-специално археолозите са открили най-голямата по своя род колекция от морски звезди, която до момента наброява 164 индивида. Изненадващо всички морски звезди са запазили формата си почти непокътната, въпреки че е изминало половин хилядолетие от момента на приношението.
Колекцията от морски звезди била открита в кръгла сграда, известна като Куауксикалко, от археолога Мигел Баез Перес и морския специалист Томас Крус Руис. Сред морските звезди експертите открояват вида Nidorellia armata.
Снимка: Melitón Tapia / INAH
Тя се отличава с "шоколадов" цвят и впечатляващи размери. В този случай морската звезда е дорасла до 22 сантиметра, когато е била принесена в жертва. Очевидно ѝ е придавано голямо значение – единствено тази морска звезда от всички в колекцията била внимателно положена върху кожа на ягуар заедно с други най-ценни предмети.
Останалите 163 морски звезди били разпръснати около мястото на жертвоприношението и поради контакта със земята са загубили част от органичния си материал.
„Това приношение е едно от най-големите, които открихме във Великия храм – казва Мигел Перес. – Самото място за приношение се отнася към шестия етап от изграждането на Великия храм, а това е близо към 1500 г. – периода на преход на властта от Ахуизотъл към Моктезума."
Неизвестен град на ацтеките е открит в подножието на вулкан в Мексико
Експертът отбелязва, че по време на управлението на Ахуизотъл жителите на Теночтитлан са установили множество търговски връзки дори с най-отдалечените региони на Мезоамерика, като това често е ставало по време на военни кампании. Именно с това археолозите обясняват присъствието на голям брой корали, донесени от Мексиканския залив, и морски звезди от Тихия океан.
Що се отнася до кожата на ягуара, тя според изследователите също е донесена отдалеч, вероятно от територията, разположена на границата на мексиканския щат Чиапас и Гватемала.
Въз основа на описания от исторически източници учените са установили още, че принасянето на кожата на ягуар и огромното количество морски звезди е било предназначено за бога на войната Уицилопочтли и за бога на нощта Тескатлипока.
„Голяма част от народите на Мезоамерика са вярвали, че произходът на света е свързан с морето, така че морските организми са били третирани като реликви – обяснява Перес. – В случая с коренните жители на Мексико тяхната военна мощ им е позволявала да доставят хиляди морски обекти и да пресъздадат цялата морска среда в самия Теночтитлан.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Неизвестни древни култови пирамиди са открити в Мексико