Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първите биороботи в света се научиха да се размножават (ВИДЕО)

01 декември 2021, 08:15 часа • 10303 прочитания

Специалисти от университета на Вермонт в САЩ са открили, че създадените от тях биороботи имат способността да се възпроизвеждат сами, съобщава се от изданието NewScientist.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Първите в света ксеноботи, създадени от жабешки клетки, в лабораторни условия са се научили да образуват малки структури, които се самоорганизират и да преместват неголеми „товари“. Специалистите забелязали, че когато биороботите се събират в групи, те могат да образуват сфери от около три хиляди клетки за пет дни. От образуваните клетки се възпроизвеждали нови ксенороботи.

Изследователите са открили, че групи от 12 биоробота могат да работят заедно, за да формират едно или две нови поколения. „Един родител-ксенобот може да започне процеса на възпроизвеждане, а след това случайно втори родител може да постави повече клетки в тази купчина клетки и така нататък“, казва водещият автор Джош Бонгард.

Всеки следващ кръг на репликация създава потомство, по-малко способно да се самовъзпроизвежда. Така че в крайна сметка ксеноботите от последното поколение се състоят от по-малко от 50 клетки - те губят способността си да плуват и да се размножават.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Учените подчертават, че процесът по репликация може да се управлява. Използвайки алгоритъм, екипът специалисти е предсказал какви нчални форми на ксеноботи могат да дадат най-голямо потомство. С помощта на това откритие авторите на изследването ще се опитат да изяснят как са се размножавали първите организми на Земята.

Учените от Университета на Вермонт обявиха разработването на първите в света роботи, състоящи се от живи клетки на жаба Xenopus laevis, в началото на 2020 година. Ксеноботите са способни да се движат, самоорганизират и преместват микроскопични „товари“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес