Учени откриха нов вирус, подобен на COVID, който има сериозен потенциал да премине към хора и добитък, изправяйки потенциално света пред нова здравна криза, съобщи в. “Дейли телеграф”. Заразата е идентифицирана след изследване на прилепи в Южен Китай, предава 24 часа.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
В съвместен проект китайски и австралийски експерти взели проби от 149 прилепа в провинция Юнан, която граничи с Лаос и Мианмар. Така те открили цели 5 потенциални опасности, “които вероятно са патогенни за хората или добитъка”. Сред тях била и зараза, наподобяваща тази на COVID-19. “Това означава, че вируси, подобни на SARS-CoV-2, все още циркулират в китайските прилепи и продължават да представляват риск от поява при хората”, обясни проф. Еди Холмс, вирусолог от Университета в Сидни и съавтор на доклада.
Изследването е публикувано предварително, преди да получи рецензия, но показва, че прилепите редовно са били заразени по едно и също време от различни източници. Това е важен фактор, защото демонстрира потенциала на съществуващите вируси да разменят части от своя генетичен код – процес, известен като рекомбинация – за образуване на нови патогени. “Основният извод е, че отделните прилепи могат да съдържат множество различни видове вируси, като понякога ги приемат едновременно”, поясни проф. Джонатан Бол, вирусолог от Университета в Нотингам.
Експерти от руското правителство признаха съществуването на друг вирус, също много подобен на COVID - Khosta-2, едва миналия май. Невижданият досега патоген беше открит в проби от прилепи в националния парк Сочи, събрани между март и октомври 2020 г. - година по-рано.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Американски вирусолози, които са извършили експерименти с патогена, предупредиха, че Khosta-2 е в състояние да се прикрепя към човешките клетки с лекота - по същия начин, както го прави COVID. Те допълниха, че заразата е “напълно устойчива” на ваксините, използвани по време на пандемията. “Такива съпътстващи инфекции, особено със сродни на COVID-19 зарази, дават на вируса възможност да разменя критични части от генетична информация, което естествено води до нови варианти”, казва проф. Бол.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Тези изследвания са важна моментна снимка на еволюцията на вариантите на коронавируса, както и на възможността те да се рекомбинират и да прерастват редовно в нов вид, добави неговият колега Стюарт Нийл, ръководител на катедрата по инфекциозни болести в Кралския колеж в Лондон. По негови думи това показва “ясна и настояща заплаха от нови ефекти върху хората”.
Около 400 хил. души в Южен Китай и Югоизточна Азия се заразяват с вируси, пренасяни от прилепи, всяка година, показва анализът към проучването.