Биолози изясниха, че коронавирусът може да прониква в клетките на човешкия мозък през наноканали, съединяващи невроните със спомагателни клетки. Това позволява на SARS-CoV-2 да заразява дори такива клетки, в които липсва ензимът ACE2 – главният „съучастник“ на коронавируса. Резултатите от изследването са публикувани в bioRxiv.
"Нашите данни показват, че може да съществува неизвестен по-рано механизъм на разпространение на коронавируса. Благодарение на него SARS-CoV-2 поразява тези клетки, които иначе не може да зарази. Това също ускорява разпространението на инфекцията по целия организъм“, пишат изследователите.
Молекулярни биолози под ръководството на Киара Зурцоло от Института „Пастьор“ (Франция) са установили неизвестен по-рано механизъм за разпространение на коронавируса. Това обяснява как вирусните частици успяват да проникнат в тези мозъчни клетки, които теоретично трябва да са неуязвими за действието на SARS-CoV-2.
Как коронавирусът поразява мозъка и можем ли да се борим с това
Френските изследователи извършили откритието, след като започнали да разследват истории за това, че вирусни частици SARS-CoV-2 са били открити в мозъчни тъкани на пациенти, където коронавирусът теоретично не може да проникне поради отсъствието на белтъка ACE2 в местните нервни клетки. Неговото присъствие в невроните накарало учените да предполагат, че причинителят на COVID-19 може да се разпространява във вътрешността на мозъка по други пътища.
За отговор на този въпрос учените отгледали култура от човешки нервни клетки и свързаните с тях спомагателни тела и проследили как реагирали те на появата на голям брой частици SARS-CoV-2 в хранителна среда. Тези опити неочаквано потвърдили, че коронавирусът действително може да поразява невроните, които не изработват белтъка ACE2.
Коронавирусът поразява мозъка: жена се съблича гола и пие сапун след прекаран КОВИД
Както изяснили Зурцоло и колегите ѝ, причината е, че невроните периодично се съединяват със своите съседи сред спомагателните клетки чрез така наречените мембранни нанотръбички. Така изследователите наричат много тесни и дълги израстъци на клетъчната мембрана, които съединяват една клетка с друга и им позволяват да обменят различни сигнални молекули.
Оказало се, че тези израстъци може да се използват от частиците на коронавируса, за да проникват от вече заразени спомагателни или нервни клетки в съседните телца, където SARS-CoV-2 не може да проникне по други пътища поради липсата на белтъка ACE2. В полза на това свидетелства фактът, че учените са успели да получат снимки на вирусни частици във вътрешността на тези нанотръбички и да проследят тяхното движение.
Нови открития за това как коронавирусът поразява мозъка
Както отбелязват биолозите, този механизъм на проникване на вируса в новите клетки също го скрива от вниманието на имунната система, което допълнително ускорява разпространението на инфекцията. Следващите опити ще покажат може ли да се предотврати подобно междуклетъчно предаване на вирусни частици, заключават Зурцоло и колегите ѝ.
Следва да добавим, че статията на учените не е рецензирана от независими експерти и не е проверявана от редакторите на научните списания, както е прието в подобни случаи. Затова изводите от нея и аналогични статии следва да се приемат с внимание, отбелязва ТАСС.