Международен екип от учени е издигнал теорията, че животът на нашата планета може да се е зародил в органичната мъгла, която е обгръщала Земята по време на хадейския еон в първите половин милиард години от нейното съществуване.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
ОЩЕ: Животът е бил възможен само секунди след Големия взрив
Изследването е прието за публикуване в The Planetary Science Journal и достъпно на сървъра за препринт arXiv, пише Phys.org. Учените предполагат, че мъглата може да е съдържала необходимото количество от градивните елементи на живота, включително основи на нуклеинова киселина и аминокиселини. Изследването се оказало интригуващо, защото органична мъгла е откривана по-рано и например на Титан, най-голямата луна на Сатурн. Тоест условия за възникване на живот потенциално биха могли да съществуват на Титан.
Съавторът на изследването д-р Бен Пиърс разказва, че минали лабораторни изследвания, включващи Карл Сейгън, са открили, че най-високото разреждане (или добавяне на разтворител като вода), за да се задействат химичните реакции, е 100 микромолара, или приблизително 10 части на милион (ppm). Ако разреждането е твърде силно, молекулите в химическата смес няма да се намерят една друга, обяснява той.
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
„Ранната Земя е била мъгливо място, много подобно на спътника на Сатурн Титан - казва д-р Пиърс. – Преди повече от 4 милиарда години Земята е имала атмосфера, богата на водород, метан и азот, подобна на Титан! Интересното в частиците от мъглата е, че те представляват биомолекулни снежинки, т.е. големи агрегати от градивни елементи на живота, свързани заедно. Когато тези частици са паднали на повърхността на Земята преди повече от 4 милиарда години и са попаднали в езера, връзките са се разкъсвали и е възниквало езеро, богато на градивни елементи на живота."
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
В рамките на изследването учените създали в лабораторията атмосферна органична мъгла, съдържаща 0,5% до 5% метан, и я анализирали за следи на нуклеобази и аминокиселини с помощта на газов хроматограф/масспектрометър. Експериментаторите също така нагрявали пробите до 200 градуса по Целзий, като по този начин пресъздавали условията, които се смята, че са съществували на повърхността на Земята по това време. След това екипът сравнил резултатите с компютърни модели, за да изследва броя на нуклеобазите, които ще присъстват в същите тези среди. Получените данни са залегнали в основата на компютърното моделиране.
ОЩЕ: Формула на чудото: крачка към разрешаването на мистерията за произхода на живота
В крайна сметка екипът открил, че нуклеобази може да са съществували в "топли малки езера" на Земята през хадея. С експеримента за нагряване учените установили, че такива проби не могат да оцелеят на гореща повърхност. Накрая те стигнали до извода, че органичната мъгла може да създаде градивните елементи на живота само в богата на метан атмосфера на древната Земя, „но не толкова богата, че да създаде необитаема повърхност“, пояснява д-р Пиърс.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души