Изследователите са открили група молекули, които помагат на клетките да възстановят повредени компоненти
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
Повече от десетилетие учените се борят да открият „еликсир на вечния живот“ или поне начин да се увеличи продължителността на живота. Някои от тях дори са преуспели в изследванията, но основният проблем остава да се намери начин, при който да няма странични ефекти и негативно въздействие върху човешкия организъм, пише SciTechDaily.
Изглежда, че група учени от Факултета по медицина на Еврейския университет в Йерусалим (HU) са успели да намерят решение на проблема. Според изследователите средната продължителност на живота в света вече се е увеличила благодарение на постиженията на технологиите и медицината, но основната задача все още е да се удължи животът, без да се застрашава здравето.
По време на изследването учените открили група от молекули, които позволяват на клетките да възстановяват увредените участъци и да съхранят способността на тъканите да изпълняват необходимите функции.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
Според учените нашите клетки се захранват от малки „електроцентрали“ – митохондрии. Те са отговорни за производството на енергия и способността на клетките да функционират както трябва. С времето тези миниатюрни „електроцентрали“ се износват и вече не могат да изпълняват функциите си по необходимия начин. Но в нашите клетки също има сложен механизъм, който им позволява да елиминират дефектните митохондрии и да ги заменят с нови. Вярно е, че с времето този механизъм отслабва и клетките вече не могат качествено да попълват митохондриите – в резултат на това страда и остарява целият организъм.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
Този дегенеративен процес е в основата на множество различни заболявания, включително Алцхаймер и Паркинсон, както и сърдечни заболявания и процеса на стареене като цяло.
В своето изследване учените са създали иновативна комбинация от молекули, която в бъдеще може да се превърне в основа за лечение на заболявания, които преди са били смятани за нелечими. Освен това то може да се използва и за профилактични цели за забавяне на развитието на заболявания, свързани с възрастта.
Изследването на учените е публикувано в списание Autophagy.
Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато
Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език
ВИЖТЕ ОЩЕ: Намалява смъртността 8,5 пъти: най-лесният начин за предотвратяване на тежък COVID