Световната здравна организация (СЗО) определи като "нисък" риска за здравето от микропластмасата в питейната вода, съобщава Ройтерс.
Още: Учени създадоха серум, който неутрализира отровата на 19 от най-смъртоносните змии
Още: Пръстов отпечатък разкрива нови данни за произхода на Стоунхендж
Сегашното ниво на малките частици пластмаса в питейната вода не застрашават потребителите, казва СЗО, но допълва, че са необходими допълнителни изследвания по темата, предаде БГНЕС.
Откриването на малки частици пластмаса в питейната и бутилираната вода предизвика голям шум в медиите, но агенцията на ООН не открива директно отражение върху човека.
Според изследването, пластмасата в бутилираната вода най-често попада в нея чрез технологията на бутилиране, особено при завиването на пластмасовата капачка.
Още: Viasat True Crime представя Денис Нилсън и Невидимите чудовища на Америка (ВИДЕО)
Още: Кой е бил най-бързият динозавър? Развивал е кошмарна скорост - 322 километра в час
"Водещото послание е, че потребителите на питейна вода по света, на базата на нашата оценка, могат да са спокойни, че риска за здравето им е нисък.", каза Брус Гордън от отдела за обществена сигурност на СЗО.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Времето може да тече в обратна посока и ние дори да не го осъзнаваме
Още: Черен или бял дим? Не само за папата, но и за пожарникарите цветът е много важен
Изследването на организацията показало, че повечето частици пластмаса в питейната и бутилираната вода са по-големи от 150 микрометра. Това означава, че те не преминават през стените на червата и се изхвърлят от организма чрез храносмилателната система.
Ако има по-малки частици от 150 микрометра, те биха преминали през стените на червата и биха се отложили в други органи.
От СЗО признават, че нямат достатъчно информация дали това се случва и какви са евентуалните последици от него.
Още: Почти всеки човек носи този вирус цял живот, без да знае, че е връзка с болестта на Алцхаймер
Още: Науката възкресява миналото: Древни отпечатъци издадоха праисторически тайни
Алис Хортън, изследовател на микропластмасите от Великобритания казва, че не трябва да се забравя, че хората са изложени на микропластмаси на много места и по много начини в своето ежедневие и питейната вода е само един от тях.