Световната търсачка Google създаде Doodle (Драскулка), посветена на 156 години от рождението на норвежкия полярен изследовател, океанограф, учен, хуманист и носител на Нобеловата награда за мир за 1922 г. - Фритьоф Нансен.
Още: Пръстов отпечатък разкрива нови данни за произхода на Стоунхендж
Още: Viasat True Crime представя Денис Нилсън и Невидимите чудовища на Америка (ВИДЕО)
Едва 20-годишен, през 1882 г. Нансен заминава на биоложка практика на кораба „Викинг“ в Гренландско море, а именно това плаване ще изиграе ключова роля за последващите му занимания с изследване на полярниците.
В ранните си години той се отдава и на зоология, а през 1886 г. е удостоен с голям златен медал на Кралската Академия на науките за своите изследвания по строежа на клетъчния апарат на нервната тъкан. За това получава и докторска степен.
През 1888 г., заедно с Ото Свердруп и още четирима души пресича Гренландия на ски по 64º с.ш. от изток на запад, на протежение от 560 км. Пръв съставя подробна карта на южната част на острова. Събира богат материал за релефа, климата, характера на ледообразуването, растителния и животински свят, етнографията, бита и обичаите на ескимосите.
Още: Кой е бил най-бързият динозавър? Развивал е кошмарна скорост - 322 километра в час
Още: Времето може да тече в обратна посока и ние дори да не го осъзнаваме
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Черен или бял дим? Не само за папата, но и за пожарникарите цветът е много важен
Още: Почти всеки човек носи този вирус цял живот, без да знае, че е връзка с болестта на Алцхаймер
За Нансен и неговата експедиция заговаря целия свят. Независимо от голямата му слава, той продължава своите изследвания в новата наука океанология.
В последните години от живота си той се отдава на активна политическа дейност.
Нансен работи за независимостта на Норвегия и става през 1905 г. първи дипломатически пратеник на страната в Лондон - пост, който заема до 1908 г.
Още: Науката възкресява миналото: Древни отпечатъци издадоха праисторически тайни
Още: Нови умни стелки могат да откриват ранни признаци на деменция