Международен екип от учени е установил, че аспиринът може да подобри преживяемостта на пациенти, които са имали коронавирусна инфекция, но страдат от постковиден синдром. Това се съобщава в статия, публикувана в Journal of the American Medical Association.
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага
Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи
Клиничното изпитване, наречено REMAP-CAP и финансирано от NIHR във Великобритания, включвало 1557 критично болни пациенти с COVID-19 от 105 болници в Канада, Франция, Германия, Индия, Италия, Непал, Нидерландия и Великобритания през 2020 и 2021 г. На някои от тях бил даван аспирин, на други - друг тип антитромбоцитно лекарство, наречено клопидогрел, а на трети не били давани никакви антитромбоцитни препарати.
Броят на жертвите на пандемията се оценява на 18 милиона
Изследователите установили, че употребата на антитромбоцитни лекарства като аспирин за лечение на критично болни пациенти с COVID-19, изглежда, не намалява потребността от интензивна терапия. Но били получени доказателства, че хората, получавали тези лекарства, с по-голяма вероятност оцелявали през следващите три месеца (70,5 процента шанс за оцеляване в сравнение с 67,3 процента за пациентите, които не получавали антитромбоцитни лекарства).
Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)
Още: Oткриха липсващата част от легендарна египетска статуя
Известно е, че хората, които са били сериозно болни от COVID-19, са изложени на риск от образуване на кръвни съсиреци, които могат да блокират кръвоносните съдове и да доведат до потенциално фатално увреждане на органите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Древен гигантски организъм може да е напълно непознат клон на живота
ОЩЕ: Кардиолог: Преболедувалите COVID-19 масово страдат от сърдечни нарушения