Международен екип от учени е установил, че аспиринът може да подобри преживяемостта на пациенти, които са имали коронавирусна инфекция, но страдат от постковиден синдром. Това се съобщава в статия, публикувана в Journal of the American Medical Association.
Още: Археолози откриха най-стария участък от Великата китайска стена
Още: Иберийски ритуал със заковани глави се оказал по-сложен от очакваното
Клиничното изпитване, наречено REMAP-CAP и финансирано от NIHR във Великобритания, включвало 1557 критично болни пациенти с COVID-19 от 105 болници в Канада, Франция, Германия, Индия, Италия, Непал, Нидерландия и Великобритания през 2020 и 2021 г. На някои от тях бил даван аспирин, на други - друг тип антитромбоцитно лекарство, наречено клопидогрел, а на трети не били давани никакви антитромбоцитни препарати.
Броят на жертвите на пандемията се оценява на 18 милиона
Изследователите установили, че употребата на антитромбоцитни лекарства като аспирин за лечение на критично болни пациенти с COVID-19, изглежда, не намалява потребността от интензивна терапия. Но били получени доказателства, че хората, получавали тези лекарства, с по-голяма вероятност оцелявали през следващите три месеца (70,5 процента шанс за оцеляване в сравнение с 67,3 процента за пациентите, които не получавали антитромбоцитни лекарства).
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Известно е, че хората, които са били сериозно болни от COVID-19, са изложени на риск от образуване на кръвни съсиреци, които могат да блокират кръвоносните съдове и да доведат до потенциално фатално увреждане на органите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
ОЩЕ: Кардиолог: Преболедувалите COVID-19 масово страдат от сърдечни нарушения