Разкопки в исторически важния град Абарку в провинция Язд в Централен Иран смаяли археолозите и ги накарали да преосмислят това, което смятали, че знаят за историята на региона. Докато копаели под пет исторически къщи, изследователите били шокирани да открият останките на нещо, което изглеждало като изгубен подземен град.
Първоначалната находка се състояла от тайни стаи под домовете, но станало ясно, че те се свързват с нещо много по-обширно.
„Наличието на малки каменни камери в историческите къщи на Абарку, разположени под каменното корито, показва тяхната специална функция в миналото и следователно започнаха изследвания, които доведоха до откриването на подземно селище“, казва кметът на Абарку Хосейн Хатами.
ОЩЕ: В Иран строители случайно откриха голям подземен град
„Като се има предвид възможността да има още примери за този подземен комплекс в други квартали и може би в целия исторически контекст на Абарку, изследванията продължават и сега са стигнали до откриването на красив канал, направен от издялан камък.“
Archaeologists have uncovered a remarkable “underground city” beneath five historical homes in the ancient town of Abarkuh, located in Yazd province, central Iran.https://t.co/hkDffTMV4u
— Tehran Times (@TehranTimes79) January 25, 2025
В скалната основа имало множество издълбани проходи, водещи в много различни посоки. Те били подходящи за тайно придвижване от едно място на друго и няма съмнение, че създаването на тези взаимосвързани тунели е изисквало много години неуморни усилия. В допълнение към проходите под домовете, подземните разкопки също разкрили канал или акведукт, който бил обширен и впечатляващо проектиран.
Разкопките в Абарку ще дадат възможност на археолозите да научат повече за древните строителни техники, архитектурния дизайн, ежедневните модели на живот, отбранителните стратегии в лицето на нашествието и управлението на водите практики.
ОЩЕ: Подземният град Каймаклъ: Защо древните жители на Турция са се крили под земята?
Удивителната изобретателност на каджарите
Точната възраст на подземните структури предстои да бъде определена. Техниките и архитектурните решения обаче наподобяват тези, свързани с каджарите – туркменско племе, произхождащо от земите на днешен Азербайджан, който в миналото е бил част от Иран.
Каджарите са едни от първите туркменски къзълбашки племена, появили се през X и XI век, след което се разпространяват в Мала Азия и се заселват в различни територии. Те са били влиятелни поддръжници на династията на Сефевидите по време на управлението им в региона, продължило от 1501 до 1722 г. През 1794 г. владетелят на каджарите, Ага Мохамед, основава династията Каджар, която в крайна сметка отново обединява Иран (каджарите запазват властта до 1925).
Ага Мохамед Хан Каджар е известен като един от най-жестоките владетели, дори по стандартите на XVIII век за Иран. Charles Heath / Wikimedia Commons / Public Domain
Разположен на около 140 километра югозападно от град Язд, Абарку отдавна се смята за един от най-важните градове на древен Иран. Той се намира в центъра на „златен триъгълник“ от проспериращи древни селища, заедно с Язд и Исфахан, и като такъв отдавна е център за търговия и поклонение в региона.
По-нататъшните разследвания на предназначението на разпростиращия се подземен град ще продължат с надеждата, че ще бъдат открити нови проходи и камери, а може би и някои древни артефакти.
ОЩЕ: Огромен подземен град на първите християни е открит в Турция (ВИДЕО)
Според Хосейн Хатами въздушни снимки на надземни структури като петте къщи показват, че каджарите умишлено са строили домовете си върху скали. Освен че дълбаели пещери отдолу, те оформяли градини в пространствата между домовете, като използвали ефективно пространството.
Що се отнася до канала, той представлявал красиво издълбан каменен акведукт, за който откривателите смятат, че би изиграл основна роля в стратегиите за управление на водата в града. Камъните, използвани за направата на акведукта, са подобни на тези, използвани в други сгради от ерата на династията Каджар, което определено сочи чие дело е бил той.
Място за бягство от врагове или от горещините
Хатами отбелязва, че древните жители на Абарку са изсекли стъпала на различни места по маршрута на подземния канал, за да улеснят достъпа за пренос на вода. Това им позволило да управляват водния поток, като същевременно използвали традиционните резервоари ганат като източник на вода за лична употреба.
Ганат в остан Разави Хорасан, Иран. Tavasoli mohsen / CC BY-SA 4.0
Кметът на Абарку добавя, че водата от подземните канали би охладила околните пространства през лятото, създавайки прохладно убежище през най-горещите дни, когато температурите на повърхността скача. Изглежда, че инженерите на подземния град в крайна сметка са издълбали по-големи камери с ниши, правейки повече пространство за жителите на града да избягат от екстремната жега и да се чувстват удобно.
ОЩЕ: Град под леда: Таен базов лагер е открит в Гренландия (ВИДЕО)
По-практично, подземният комплекс би бил отлично скривалище в случай на чуждестранно нашествие или гражданска война.
До този момент е установено, че подземните структури се простират под около една трета от Абарку. За съжаление, минали строителни проекти в града са довели до наводняване на много от подземията с отпадъчни води и това усложнява усилията за по-пълно изследване на взаимосвързаната система.