Изнесено днес в бТВ твърдение, че "потърсени за коментар по темата от здравното министерство запазиха мълчание", не отговаря на истината. Това написаха в своя позиция до медиите от Министерство на здравеопазването. Само че от bTV изразиха несъгласие с позицията, което също представяме в материала.
От здравното ведомство уточняват, че реакцията им е във връзка с излъчен днес, 5 февруари, в предаването "Тази неделя" на бТВ материал, озаглавен "Източване на Здравната каса: bTV по следите на нов сигнал", който се явява продължение на темата "фиктивни хоспитализации", разработвана от екип на бТВ (първият материал по темата е "Разследване на bTV: Как се източва Здравната каса?", излъчен на 29 януари).
"В Министерството на здравеопазването са получени две запитвания от бТВ във връзка с горепосочените материали, като и на двете запитвания е отговорено в рамките на същия ден (24 януари и 1 февруари). В отговора си до медията МЗ посочва, че за сигнали за източване на Здравната каса чрез фиктивни хоспитализации следва да бъде сезирана Националната здравноосигурителна каса, която има правомощията да извършва проверки и при установени нарушения да санкционира съответните лечебни заведения", пишат още от министерството.
Оттам припомнят, че в Закона за здравното осигуряване ясно е посочено, че задължителното здравно осигуряване е дейност по управление и разходване на средствата от задължителни здравноосигурителни вноски за закупуване на здравни дейности, което се осъществява от НЗОК и нейните териториални поделения - РЗОК. НЗОК е институцията, която има правомощията да прави проверки и да налага санкции при установени случаи на отчетена, но неизвършена медицинска дейност, в т.ч. и хоспитализации. Изпълнителна агенция "Медицински надзор" извършва контрол върху качеството на оказаната медицинска помощ, в съответствие с приложимата нормативна уредба.
Позицията на bTV
Същевременно колегите от bTV споделиха пред Actualno.com, че са поискали изрично видеоинтервю със здравния министър. Освен това, със сигурност има въпроси, които едва ли са в полето на НЗОК, например:
1. Как здравното министерство се бори срещу злоупотребите и и източването на НЗОК чрез фиктивен болничен престой?
2. Ще бъдат ли взети по-специални мерки по-специални мерки относно контрола на болниците?
От bTV уточняват, че НЗОК е дала позиция по случая - той касае д-р Таня Михайлова и работата и в МБАЛ "Света София" в периода 10.08 - 12.08.22 г. Пациент твърди, че на 10 август ѝ е казано, че трябва да влезе по спешност в болницата, но след няколко часа престой е отпратен, защото нямало места - според персонала. Само че по-късно открива, че в медицинското му досие е отчетен тридневен престой в болница, с множество изследвания. А пациентът твърди, че е правена единствено кръвна картина и не е подписвал нито за прием, нито за изписване от МБАЛ "Света София".
"Припомняме, че през месец септември 2022 г. беше пуснато в експлоатация мобилното приложение "еЗдраве" - резултат от съвместната работа на екипа на министър Асен Меджидиев и "Информационно обслужване" АД. Използвайки приложението, през мобилно устройство гражданите имат достъп до личното си пациентско досие и до всички здравни документи, вписани в Националната здравно-информационна система", пишат от министерството.