Няма основание ТЕЛК-овете да преустановяват работа. В Здравното министерство не намират основание за притеснения, както у пациентите, така и у членовете на ТЕЛК комисиите, тъй като няма правна пречка органите на медицинската експертиза да имат затруднения в работата си.
Още: Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост откри обновено Отделение по лъчелечение и радиохирургия
Още: Изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата с разкрития къде още е намерен ботокс
Това се казва в подробно разяснена позиция на Министерство на здравеопазването. От там уточняват, че функциите на медицинската експертиза произтичат от действащата разпоредба на чл. 103 от Закона за здравето. Освен това Наредбата за медицинската експертиза е действаща, с изключение единствено на отменените части:
С Решение № 5901/11.05.2017 г. Върховният административен съд се оставя в сила Решение № 12773 от 24.11.2016 г. по административно дело 5178 от 2016 г. на Върховния административен съд, съгласно което се отменя:
1. Разпоредбата на чл. 69, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза, в частта „от една до три години“. След отмяната, действащата редакция на разпоредбата на чл. 69, ал.1 е: „Срокът на инвалидността е в зависимост от характера на увреждането, динамиката на неговото развитие и възможностите за възстановяване.“ Това означава, че органите на медицинската експертиза следва да определят срока на инвалидността по медицинска целесъобразност въз основа на досегашните критерии, т.е. няма промяна в тях.
Още: Кой и как може да инжектира ботокс: Скандалът става международен
Още: Д-р Мирослав Ненков: За ботокс се ходи при специалист, не при жени, които режат нокти
2. Отменена е и т. 1 „Малигнен тумор на гърдата в първите 5 години“ на раздел XI „Женски полови органи“ от част осма „Хирургични заболявания“ от Приложение №1 към чл. 63, ал. 1 от Наредбата за медицинската експертиза. Това означава, че в съответствие с действащите медицински критерии, както и съгласно чл. 63, ал. 3 от Наредбата за медицинската експертиза, когато установеното увреждане не е посочено като отправна точка в приложение № 1, но обуславя значителен функционален дефицит, за критерий се взема най-близката по съдържание точка, като в експертното решение се вписва "във връзка с точка ..." и се прави подробна обосновка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни консултации с проф. д-р Салих Боа в София
Още: След промоция: Жена разказа за последствията от поставянето на ботокс за 300 лв
3. Отменено е и Приложение № 2 „Методика за прилагане на отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност в проценти“ към чл. 63, ал. 3 от Наредбата за медицинската експертиза. Това означава, че при определяне на трайната неработоспособност органите на медицинската експертиза следва да продължат да се ръководят от досегашните критерии, определени в Наредбата за медицинската експертиза, които са свързани с развитието на съответните заболявания (характера на увреждането, динамиката на неговото развитие и възможностите за възстановяване).
Actualno.com припомня, че на 22.05.2017 г. стана ясно, че Върховният административен съд е отменил действащата методика за издаване на медицински експертизи, а в същото време няма издадена нова.
Делото е по жалба на Мануела Огнянова Тошева от с. Голяма Железна, област Ловеч заради това, че наредбата не е приета по надлежния ред.
Още: Комплексна грижа за най-сложните неврологични заболявания
Още: "Подлъгват се по промоции": Дотук 9 пациентки след ботокс са потърсили помощ в "Пирогов"
По принцип, когато съдът отмени един акт, действа предходния, за да няма правен вакуум. В случая с Наредбата за медицинската експертиза обаче това е неприложимо.