Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравното министерство излезе с препоръки за маймунската шарка

30 юни 2022, 12:42 часа • 1702 прочитания

Министерството на здравеопазването (МЗ) изготви препоръки за лицата със симптоми на маймунска вариола, към заболелите и техните близки контактни, както и препоръки за ограничаване на разпространението на вируса. До днес (30 юни) у нас са потвърдени три случая на маймунска вариола в страната.

Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания

Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците

Какво заболяване е маймунската вариола

Маймунската вариола е вирусно заболяване, което се причинява от вирус, принадлежащ към Род Orthopoxvirus на семейство Poxviridae. До тази година случаи на заболяването основно се срещаха в държави от Централна и Западна Африка. От 2022 г. случаи на маймунска вариола се съобщават от държави, за които заболяването не е характерно, без да са налице данни за пътуване на заразените до ендемични държави. Към 21 юни 2022 г. общо 1 799 лабораторно потвърдени случая на маймунска вариола са докладвани чрез Европейската система за надзор. Установено е, че по-голямата част от заболелите са мъже (99,4 на сто) на възраст между 31 и 40 г.

Къде да потърсим помощ

Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците

Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница

Всеки, който има клинични оплаквания за маймунска вариола, трябва да потърси лекарска помощ, при възможност консултация с лекар инфекционист. При съмнение за маймунска вариола, заболелият трябва да се изолира в дома или в лечебно заведение, ако протичането на заболяването го изисква.

Как протича

Инкубационният период обикновено е от 6 до 13 дни, но може да варира от 5 до 21 дни. Заболяването обикновено започва с треска, мускулни болки, умора и главоболие. В рамките на три дни от появата на симптоми обрив започва от мястото на първичната инфекция и бързо се разпространява в други части на тялото. Могат да се засегнати както дланите, така и стъпалата. Обривите прогресират едновременно, обикновено в рамките на 12 дни, като преминават през различни стадии. Преди обрива или едновременно с него при много пациенти се наблюдава подуване на лимфните възли. 

Предпазни мерки

Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)

Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат

Силно препоръчително е лицата с тази клинична картина да се изолират в самостоятелна стая и да използват индивидуални кърпи, прибори за хранене, спално бельо и др. При лабораторно потвърден случай на маймунска вариола изолацията продължава до завяхване на обривите. Хората с потвърдена диагноза маймунска вариола не трябва да напускат дома, освен при необходимост от провеждане на медицински преглед.

За ограничаване на разпространението на маймунска вариола от ключово значение е ранното установяване както на заболелите, така и на техните близки контактни лица. В продължение на 21 дни от датата на последния контакт със заразения близките контактни лица трябва да се следят за поява на повишена телесна температура и симптоми. При клинични оплаквания контактните лица следва да се консултират с лекар, който да назначи необходимите лабораторни изследвания за маймунска вариола.

По-голямата част от случаите на маймунска вариола, докладвани от началото на годината досега чрез Европейската система за надзор, са с леко протичане и самоограничаващи се симптоми.

ОЩЕ: СЗО предупреди, че има риск маймунската шарка да се разпространи сред бременни и деца

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес