Защо не сме взели първоначално 3 000 000 дози ваксина "Комирнати" (на Pfizer/BioNTech), а се стигна дотам сега премиерът Бойко Борисов и здравният министър проф. Костадин Ангелов да се оплакват публично от компаниите-доставчици на ваксини? Този въпрос беше зададен на редовния брифинг лично на здравния министър.
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
В отговора си проф. Ангелов директно обясни как ако сме били взели първоначално 3 000 000 дози, щяло да има въпроси защо са харчени пари, които можели да бъдат похарчени за друго. Той посочи сумата от 600 000 000 лева общо, ако бяхме решили от самото началото да си вземем квотата от 3 000 000 дози, която ни се полага, и в обяснението си каза, че било сметнато колко е населението в България, правени са изчисления и с количествата от други производители.
Припомняме, че съгласно общоевропейския механизъм за ваксини, можеш да заявиш дадено количество, но не си длъжен да го вземеш. Ако обаче не заявиш, остатъкът се разпределя между другите. Основният принцип е на база процент от населението, но заради решение на самите държави-членки, има и други фактори - ПОВЕЧЕ НАУЧЕТЕ ТУК! Във Виена премиерът Бойко Борисов обаче каза, че компаниите нарушавали пропорционалното разпределение на ваксини.
Само че на 15 март авторитетното американско издание Politico публикува материал, според който австрийският представител в Комитета по ваксинационните въпроси към ЕК е бил принуден да напусне поста си заради решение на австрийското правителство. Виена се разгневила, че представителят ѝ не я е уведомил, че има 31 000 000 невзети дози ваксина срещу коронавирус на общоевропейско ниво т.е. има свободни количества за преразпределение. Остава въпросът при това положение България знаела ли е тази информация и по-важното – кой не е взел ваксините, които му се полагат като процент в споразумението?
Още: Още три области в грипна епидемия
Още: Грипна епидемия в три области
Още на 15 март, Actualno.com изпрати следните писмени въпроси до здравното министерство и ИАЛ:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
1. Какви количества РНК ваксини - съответно от Pfizer/BioNTech и от Moderna, са договорени за доставка за България съгласно общоевропейския механизъм за първото тримесечие?
2. Какви количества от договорените съгласно описанието в първи въпрос са заявени от България за първото тримесечие на годината?
3. Договорените количества и заявените количества са две различни числа, нали?
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Още: Няма основания за Национална грипна епидемия: Говори проф. Ива Христова
4. Има ли забавяне от страна на производителите за доставка на заявените количества за първото тримесечие?
5. Имаме ли възможност да съхраняваме всички заявени количества РНК ваксини съгласно изискванията на производителя?
На 16 март добавихме още няколко въпроса:
1. България съгласи ли се официално в общоевропейския механизъм за доставка на ваксини срещу коронавирус да бъдат включени и други условия извън разпределение спрямо процента на население?
2. Ако отговорът е "да", на какви други условия сме се съгласили?
3. На какъв принцип се правят доставки на ваксини срещу коронавирус за България от общата европейска поръчка - само на процент от населението или има и други фактори? Ако има други фактори, какви са те?
4. При наличие на други фактори за доставка на ваксини срещу коронавирус, освен процент на населението, каква е разликата в числа по отношение на доставките на "Пфайзер", "Модерна" и "Астра Зенека" за първото тримесечие на 2021 година? (т.е. колко дози трябваше да доставят тези производители, ако принципът е само на база процент на населението и колко са доставили, ако принципът включва и още фактори, а не само процент на населението)
Към датата на публикуване на материала не разполагаме с отговор на нито един въпрос.