"Не считам, че за две седмици - това е дължината на един болничен лист, бихме могли да застрашим такава една учебна година". Така категоричен беше здравният министър проф. Костадин Ангелов, който коментира притесненията на студенти по медицина и бъдещи агрономи, че губят важни за обучението си практики, преминавайки на дистанционно обучение. Това се случи след заповед на Ангелов, а в същото време образователният министър Красимир Вълчев призна, че в ситуацията с разпространението на коронавируса у нас, аргументите му да се затварят училища и университети последни, все повече губят сила.
Още: Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Малко по-рано в ефира на БНТ студенти от няколко университета в Пловдив изразиха опасения, че тази академична година може да се окаже нулева. Студентите предлагат хибридно обучение. Има специалности, за които е невъзможно дистанционното обучение. Бъдещите агрономи са категорични, че с дистанционно обучение няма как да завършат. И може някои от студентите да откажат да заплатят таксите за този семестър. "Искаме алтернатива от управляващите как и по кое време ще си вземем практиките", каза Христо Козарев, председател на Студентския съвет на Аграрния университет в Пловдив пред националната телевизия. На същата позиция застават и студентите от АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев".
Проф. Ангелов заяви, че не очаква нулева година в университетите заради затваряне или карантина и призова студентите към търпение, без да отговори конкретно дали прогнозата е за удължаване на мерките за университетите във времето. След края на тези две седмици ще се гледа и анализира статистиката за разпространение на заразата и тогава ще се мисли за следващите мерки, подчерта той.
"Основният принцип, към който сме се стремяли е извеждането на студентите от обучение в електронна среда, е именно присъствената форма на обучение в затворени пространства. Това е частен случай за провеждане на практика на отрито, нещо, което не е включено в нашата заповед, така че не смятам, че има проблем тази практика на открито да бъде организирана и да бъде проведена, тъй като тук рискът от разпространение на заразата на открито е минимален, т.е. ако се носят правилно маските, да покриват устата, да покриват носа по начини, по който се опитваме в нашата заповед, считам, че тази практика може да бъде проведена", коментира той и допълни: "Сами разбирате, че една заповед не може да обхване всеки аспект от нашия живот".
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Връщането на студентите в университетите крие рискове и според последните проучвания една от основните причини за бързото разпространение на вируса е именно присъственото обучение, коментира проф. Костадин Ангелов. По думите му обучението в дистанционна среда има своите недостатъци, но според прочувания заразата в много държави се увеличава от започването на обучението на ученици и студенти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Министърът на здравеопазването призова и да не се говори за дълги сценарии, "нашата цел е да контролирането на инфекцията и намаляване на натиска върху лечебните заведения".