Здравната комисия отхвърли на първо четене бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2024 г. Решението беше взето с 4 гласа "за", 5 "против" и 9 "въздържал се".
Предвидени са 8 163 353,1 хил. лв. приходи и трансфери. Здравноосигурителните приходи са в размер на 7 958 809,6 хил. лв., от които 4 880 099,2 хил. лв. са приходи от здравноосигурителни вноски и 3 078 710,4 хил. лв. са трансфери за здравно осигуряване, е заложено в проекта.
Общо разходите за 2024 г. са в размер на 8 163 353,1 хил. лв., което е с 1 136 139,5 хил. лв. повече спрямо Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2023 г. Още: НЗОК: Над 2000 деца с диабет се лекуват по здравна каса
Средствата за здравноосигурителни плащания са в размер на 7 630 931,4 хил. лв., което представлява увеличение с 1 077 255,0 хил. лв. спрямо Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2023 г. или 16,4 % ръст.
Трансфери всеки месец
През 2024 г. се предвижда Министерството на здравеопазването ежемесечно да предоставя трансфер към бюджета на НЗОК, в общ годишен размер -173 766, 9 хил. лв., за заплащане на дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване.
Отделят се средства за нови видове изследвания за профилактика и диагностика на различни заболявания са заложени в проектобюджета на Здравната каса за следващата година.
Увеличава се броят на изследванията за рак на гърдата и на маточната шийка при жените над 45 години и за рак на простатата при мъжете над 60. Предвижда се фондът да заплаща и ехография на щитовидна жлеза веднъж годишно само за жени, навършили 45.
Проектът гарантира средства за 4 нови специализирани изследвания на имунната система и за изследвания на витамин Д при деца и пълнолетни, както и на маркери за сърдечна недостатъчност. Заложена е нова клинична пътека, по която лъчелечението на деца да се случва под упойка.
За зъболечение остават досегашните 1 преглед за деца и за пълнолетни, 4 дейности за деца и 2 за възрастни годишно. Ако бъде приет в този вид, бюджетът на Здравната каса догодина ще бъде с около 1 милиард лева по-голям спрямо тазгодишния. Предвидени са и стимули за личните лекари, които провеждат профилактика с поне половината от своите пациенти. Още: Проф. Момчил Мавров: Здравната каса не може да се меси за заплатите на мениджмънта на болниците
Дебатът
Георги Гьоков от БСП посочи, че от парламентарната група не подкрепят проекта, тъй като според социалистите той остава далече от ползвателите на здравни услуги и няма да донесе удовлетвореност за никой от системата на здравеопазването. Не виждаме промяна във философията на бюджета, запазва се структурата на здравноосигурителните плащания.
Джевдет Чакъров от ДПС посочи, че от движението ще се въздържат от подкрепа на проекта за бюджет, тъй като се запазва високият процент на доплащане – 48 на сто, от страна на пациентите. "Размерът на доплащане от пациентите в ЕС е средно 15-20%", посочи той. Министерството на финансите трябва да има много активна позиция с оглед на това да има събираемост на постъпленията, каза още Чакъров по повод здравнонеосигурените граждани.
"Въздържаме се да подкрепим проекта за бюджет, тъй като не приемаме да се извършват концептуални промени на закони чрез преходните и заключителни разпоредби на законопроекта за бюджет", каза проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС. Още: Тристранката прие проектобюджета на НЗОК
В преходните и заключителни разпоредби на законопроекта се предлага въвеждане на ограничително условие по отношение на сключването на договори или допълнителни споразумения с НЗОК през 2024 г. за болници, които след 31 декември 2023 г. са получили за първи път разрешение за дейност и/или в чието разрешение за дейност са включени нови дейности след 31 декември 2023 г., с изключение на комплексните онкологични центрове, центрове за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания, и диализните центрове.
По думите на проф. Ангелов не се посочват мотиви и обосновка на този текст.