Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравен експерт за ебола: Медийната истерия е най-вредна

21 ноември 2014, 07:55 часа • 22663 прочитания

Най-важното е да се докаже в такива случаи има ли вирус. Абсолютно сигурно е, че дадената ни проба е отрицателна, потвърди проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Ако пробата беше положителна, ние знаем къде в чужбина да я пратим за потвърждение, посочи Кантарджиев пред Нова телевизия. При отрицателна проба няма нужда от потвърждение.

Засега не е ясно от какво точно е болен пациентът – ясно е, че имал хронични заболявания и инфекциозни проблеми. Симптом е по-високата температура – 37,5 градуса. Най-важното обаче е след като сте били в държава, където има риск от ебола, и имате някакви оплаквания, да се обръщате към здравните служби, каза здравният експерт.

Човекът, който стана причина за паника, е повикал линейка от „Токуда”. А след това видях колеги, които са го преглеждали да дават интервюта, облечени в някакви санитарски будьоновки, а не в съответното защитно облекло. Най-опасно е болен от ебола да не повърне върху здрав човек. Опасно е при отворени ранички, в които може да попадне вирусът. Също и ако болен се закашля и те наплюе с кървава храчка, обясни Кантарджиев.

Изводът от цялата история е, че пациент, при когото има риск от ебола, не трябва да се разкарва по различни болници, а да отиде директно във ВМА. И най-важното – да няма медийна истерия, подчерта Кантарджиев. Той категорично заяви, че не може да се скрие информация за болен, защото това нарушава превенцията чрез карантина. Карантината преди години се разбираше колко е важна и се приемаше, спомня си Кантарджиев.

Стана ясно и, че 25-те души, останали под карантина, ще бъдат пуснати. Някои от тях вече са си тръгнали от ВМА. Проф. Кантарджиев припомни, че поставянето под карантина не се отнася само до ебола. Такава болест например е била едрата шарка. Седиш 21 дена под карантина, защото това е човешкият опит – доказано е, заяви проф. Кантарджиев.

Оказа се, че снощният сигнал за ебола е тръгнал заради това, че в спешното отделение на „Токуда” други пациенти са чули думичката „ебола” и са се обадили на познати и медии. Оттам е тръгнала вълната. Щяхме да съобщим, дори и да не беше изтекла така информацията, увери Кантарджиев.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес