Президентът Радев настояваше за масови тестове. Последно го направи на 11.04 в обръщението си към народа. Идеята беше отхвърляна като безсмислена, като финансово неоправдана, медицински необоснована ... И така България беше на едно от последните места по тестване на населението си, пише секретарят на президента Димитър Стоянов във фейсбук.
Още: Нова идея: Всички ваксинации да бъдат вписани в електронните досиета на пациентите
Още: Чудо преди Великден: Мъж получи шанс за живот след чернодробна трансплантация
На 15.04. министър Ананиев обяви (не си спомням от Министерски съвет или от пътуващото телевизионно студио), че започват с масово тестване.
В същото време усърдно ни се втълпяваше, че пик на пандемията ще е по Велик ден. И о чудо! Днес имаме рекорден брой заболели само за 24 часа - 48 човека. Потвърди се теорията за "очаквания пик". Като абсолютна стойност сигурно е така и никой не го оспорва. Логиката обаче е, че колкото повече тестове, толкова по-голяма е вероятността за констатиране на вирусоносители.
Още: Д-р Аспарух Илиев: Няма голяма опасност от големи епидемии
Още: Ваксинация на бременни срещу опасна за бебета болест: Държавен план
До сега подходът беше - имаш симптоми, прави се тест. Много пъти обаче ни бе обяснявано, от ген. Мутафчиски, Кантарджиев, Кунчев, че заболяването, в голям процент, протича в лека форма, като лек грип, даже без никаква симптоматика. Сега при подход на масови тестове, логично е да се увеличи броя на констатираните заболели. Иначе казано на прост език - колкото повече тестове, толкова повече "хванати" с коронавирус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: СЗО се готви за нови пандемии
Още: Д-р Алина Десимирова: Натурална формула елиминира усещанията за безпокойство, стрес и “бърнаут“
А защо чакахме до сега и не се започна с масовото тестване по-рано? Отговорът е прост - държавата не беше готова да посрещне кризата. Тестове нямаше!