"По информация на колегите болестта засяга най-често белия дроб. Характерното за COVID е това, че тя предизвиква възпаление в най-малките кръвоносни съдове – васкулит. Те са в най-голямо количество в белия дроб, сърцето и бъбреците. Така че ключово място за усложнения от COVID са тези три органа. Обикновено това се случва в т.нар. втора фаза от заболяването." Това обясни пред btv доц. д-р Светана Велизарова , ръководител на детската клиника в белодробната болница „Св.София“.
Още: Здравният министър не вижда източване на клиничните пътеки от болниците
Още: В НЗОК има нови представители на държавата, Кирил Ананиев е в Надзорния съвет
"При всички положения тези органи се увреждат, но при ранна и адекватна терапия , те не се увреждат в голяма степен – "така действа вирусът, подчерта тя.
"Трябва да се обясни много добре на всички хора,че заболяването протича сравнително дълго в сравнение с останалите вирусни заболявания, т.е. то може да има изявена клинична картина и на 8,9- тия ден. Всяко адекватнозапочнато лечение съвсем в началото би предотвратило тези усложнения.", подчерта експертът.
Кога трябва да потърсим лекарска помощ?
Още: Грипна епидемия вече няма, кривата на грипа се счупи: Говори доц. Ангел Кунчев
Още: Здравната комисия в парламента отхвърли предложение за прекратяване на споразумението със СЗО
Най-характерният симптом, който се появява, това е загуба на обоняние и вкус. Обикновено след това е температурата. Нея винаги я има – в 87% от пациентите. В този момент трябва да се започне адекватна терапия. Разбира се, много зависи какви други заболявания има болния и на каква възраст е – от което пък зависи кондицията на имунната система, обясни д-р Велизарова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатни онкологични консултации с доц. д-р Тахсин Йозатлъ в София
Това е и причината за т.нар. пневмонии, нарушава се възможността за проникване на въздух в белите дробове – той не може да се окислява. Въздухът отива до белите дробове, но от капиляра не може да стигне до белия дроб, за да се пренесе обратно. Затова тези хора имат много ниска сатурация на кислорода и това е причината те да чувстват задух, продължи експертът.
Как да разберем, че имаме усложнения след COVID?
Сърцебиене и умора – това са двете неща, които казват, че нещо не е наред със сърцето. Понякога има понижено, друг път и повишено кръвно налягане – като най-често придружаващо е пониженото кръвно. Важното е, болният от COVID да знае всички фази на заболяването и да не се страхува, подчерта доц. Велизарова.
Още: ПП-ДБ настоява за парламентарна комисия за борба с наркотрафика
Мога да кажа, че въобще не сме информирани като общество за болестта, каза още тя и добави: От страх се умира.
Експерт с остра критика за мерките срещу COVID: Обществото не е информирано, от страх се умира