Малките частни болници със специализация най-вече в кардиологията и акушеро-гинекологията, както и очни болести, се оказват особено добри във финансово отношение.
На първо място съгласно данните от имуществените декларации пред Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) за 2022 година (най-актуалната информация) е Кирил Панайотов. Той е декларирал данъчна основа от трудови доходи от 1 532 848 лв., което прави близо 128 000 лв. месечно след приспадане на осигуровки. Панайотов е изпълнителен директор на частната кардиологична болница СБАЛ "Медика кор" в Русе, която не е особено голяма - с 61 легла, като към настощия момент 24 са свободни.
Още: Колко е богат Тодор Кантарджиев - декларирал е няколко влога в лева и евро, но изглежда има грешка
На второ място е д-р Тияна Николова, която е начело на частната акушеро-гинекологична болница "Св. Лазар" в София - тя е още по-малка, с 32 легла, като 22 сега са свободни. Николова пише в декларацията си 955 636 лв. годишна данъчна основа от трудови доходи. Д-р Николова декларира невероятната сума от 70 755 574 евро налични средства, но кореспондиращата сума в левове подсказва, че тук вероятно има една петица в повече, защото посочената сума в наша валута е 13 838 587 лв., пише в. "Сега". Освен това тя декларира, че има 2 169 978 лв. налични в брой.
Трети е Николай Салутски, който е управител на пловдивската частна болница МБАЛ "МК Св. Иван Рилски". Тази болница е кардиологична - инвазивна кардиология, и осъществява дейност по такива клинични пътеки. Салутски декларира 810 143 лв. годишна данъчна основа от трудови доходи. Болницата е най-голямата от трите досега - 141 легла, от които в момента са заети 52.
Още: "Спестовници": Какво показват имуществените декларации на Румен Радев и Бойко Борисов?