Сигнал до прокуратурата за злоупотреби в болници беше подаден още от министър Николай Петров. Дай Боже държавното обвинение довърши всичко пред съда. Това заяви зам.-здравният министър Мирослав Ненков.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
За безстопанственост сме събрали данни, но ще бъдат проучени всички договори, които са били сключени – за съвместна дейност, за наем на апаратура и други, защото може да са сключени умишлено неизгодни договори. Това заяви говорителят на прокуратурата Румяна Арнаудова в коментар относно още разследване на 13 болници в цялата страна.
Става въпрос за разследване на т.нар. модел "болница в болницата" (бел. ред. – става дума за чл. 9, ал. 6 от Закона за лечебните заведения, според който държавни и/или общински болници могат да сключват договори и да предоставят терен за работа на частни такива, когато дейността не се дублира). Вече са проучени 329 договора, сключени от общински и държавни лечебни заведения. На въпрос дали говорим за системен проблем, а не за криминална мисъл, Арнаудова отговори, че е установен системен проблем. Считаме, че се касае за престъпна дейност, защото общинското или държавното лечебно заведение е на ръба на фалит, а частните болници, които се настаняват в рамките на държавната или общинска болница, точат пари от НЗОК. Плащат се пари от НЗОК по клинични пътеки на частни болници, които се възползват от легловата база и експертиза на държавни и/или общински лечебни заведения, уточни говорителката на прокуратурата. Арнаудова добави, че се разследва период, започнал от 2012 година.
Хората, които правят такива схеми, ги правят по един хамалски начин, защото през годините не са срещнали съпротива, коментира д-р Ненков пред Нова телевизия. Нанасям се във вашата болница, ползвам ви базата, правя ремонт за 100 000 лева, но го пишем за 400 000, ще се възползвам от най-доходоносните клинични пътеки и ще ви плащам 74,28 лева наем, описа Ненков как стават нещата. Има двама директори – във Видин и Враца, които удържаха да няма такива структури и не знам какво им е струвало това в личен план, каза още зам.-здравният министър.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Сега някой някъде ще изкочи и ще изпищи, че в цяла една област например няма инвазивна кардиология – такова нещо се случи в Ловец, заяви още Ненков, давайки пример как ще има политически натиск. Просто е много – в една болница не може да има две кардиологии. Затова проверката трябва да продължи на други нива – не знам къде им е шапката на тези хора, но те си я имат, сигурен е зам.-здравният министър. Той изрично изрази надежда този път прокуратурата така да "изработи нещата", че да ги доведе до успешен край пред съда.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански