Все повече писма от чужбина за забавени плащания от българската здравна каса. Последното такова писмо е от 20 януари от Германия, стана ясно от изказване на управителя на касата проф. Камен Плочев вчера на заседание на здравната комисия в НС.
Той поиска от парламента да се обсъдят възможностите за разплащане и представи данни, според които за последните две години над 660 души са се оплакали, че са били върнати от европейски клиники заради неизплатени задължения на България за лечение, пише в. "Сега". През 2016 г. тези жалби са 334, а през 2017 г. - 332. В комисията Плочев даде пример с момче на 18 г., което е трябвало да пътува за трансплантация на костен мозък в Англия, но е било върнато. Той цитира данни, според които България трябва да покрие само на Германия 46.8 млн. евро до края на т.г., тъй като 18-месечният гратисен период за тази сума изтича, а по бюджет са отпуснати 70 млн. лв. за всички държави.
Припомняме, че от дискусията не стана категорично ясно каква ще е съдбата на Плочев. Здравният министър Кирил Ананиев поиска оставката му заради това, че е бил тревога до парламента през главата му. Управителят обаче отказва да я даде, тъй като смята, че не е нарушил никакви правила. В подкрепа на Ананиев се изказаха и премиерът Борисов, и финансовият министър Владислав Горанов. Във вторник управителят ще бъде изслушан в ПГ на ГЕРБ, а здравната комисия му постави задача да предостави допълнителна информация за дълговете. Никой не спомена за схемата за източване на пари от български лекари в чужди клиники, за която премиерът Борисов разказал на Плочев.
Междувременно все повече сигнали има, че клиники в Западна Европа предпочитат да не приемат български пациенти заради сериозни забавяния на плащания за лечението им от НЗОК. Пред БНР адвокат Андрей Дамянов, който е член на надзорния съвет на НЗОК, съобщи, че макар и не директно, български пациенти получават отказ за лечение от болници в чужбина.