Не липсват случаи, при които има забавяне от страна на РЗИ да постави под карантина контактни лица на установени случаи на заразяване с новия коронавирус SARS-CoV-2. Това казват от здравното министерство (МЗ) в отговор на въпроси на Actualno.com.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Actualno.com се обърна към МЗ предвид факта, че само за половин месец броят на официално поставените под карантина хора в България намаля драматично - от 24 807 души към 15 юли до 10 150 към 29 юли, а към днешния 30 юли вече са твърдо под 10 000! Всичко това е факт, макар че епидемията от COVID-19 не показва видими признаци на затихване.
Освен казаното за РЗИ, от МЗ казват и друго - че поради отпадането на необходимостта да има карантина за хора, влизащи от определени държави, намалява и броят на карантинираните в България. Оценката на МЗ е, че става въпрос за четворно намаление на хора, поставени под карантина като пристигащи от рискови зони - защото вече зоните, считани за рискови от държавата, са много по-малко.
Какво още отговориха от здравното министерство на конкретните ни въпроси - научете в следващите редове:
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
1. Каква е оценката на здравно министерство - защо само за около две седмици броят на карантинираните е намалял почти 2,5 пъти, след като явно няма намаление на новите случаи?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Съгласно Закона за здравето и заповедите на министъра на здравеопазването, с които се въвеждат противоепидемични мерки в условията на извънредна епидемична обстановка, под карантина се поставят както лица, контактни на случай на COVID-19, така и лица, пристигащи от други държави.
С отпадане на изискването за поставяне под карантина на лица, влизащи от определени държави, са намалели с около 4 пъти и лицата, поставени под карантина като пристигащи от рискови зони.
2. Има ли промяна в механизма за поставяне под карантина - както на доказани случаи на COVID-19, така и на контактни лица?
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Няма промяна в механизма за поставяне под карантина. Съгласно Закона за здравето и заповедите на министъра на здравеопазването, с които се въвеждат противоепидемични мерки в условията на извънредна епидемична обстановка, лица се поставят под карантина с предписание на РЗИ.
3. Имат ли РЗИ достатъчно ресурс, за да проследяват всички контактни лица (под контактни лица разбираме дефиницията, официално публикувана в Единния информационен портал) и да ги поставят под ефективна карантина?
Въпреки усложнената епидемична обстановка, служителите на РЗИ успяват своевременното да поставят контактните лица под карантина. Не липсват обаче и случаи, в които поради изключителната натовареност на регионалните здравни инспекции, се констатират известни забавяния.
4. Какви са наблюденията от страна на здравно министерство - дали МВР успява да следи за спазване на карантина?
Структурите на РЗИ своевременно информират органите на МВР за поставените под карантина лица, тъй като контролът по нейното спазване е в правомощията на МВР.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 30 юли"