Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За момента не се вижда изход от ситуацията, свързана с белодробните трансплантации

09 юли 2019, 11:49 часа • 2385 прочитания

19 българи чакат за белодробна трансплантация и само един наш гражданин и включен в Европейската листа на чакащите. Заради неизвършена трансплантация до октомври 2018 г., живота си са загубили 5 души.

Миналата седмица 18-годишно момче от Бургас, което спешно се нуждаеше от белодробна трансплантация, почина след усложнение.

По думите на пулмолога д-р Георги Хинков от ВМА, починалото момче е било два пъти на лечение в болницата и лекарите са направили всичко по силите си, за да му помогнат.

"Ние можем да удължаваме живота на пациента, така че той да може да дочака трансплантация. За съжаление, трансплантации в България все още не се извършват", уточни медикът.

Владимир Томов от Асоциация Алианс на хората с редки болести заяви, че за момента не се вижда изход от ситуацията, свързана с белодробните трансплантации.

"От миналата година ние организираме протести, здравен емигрант беше мотото ни. Някои от пациентите успяха – по един или друг начин. Емигрираха и това ги спаси. Ситуацията от миналата година до сега е абсолютно същата. Пак има едни нереални срокове – 2, 3 месеца за започване на обучение на екип, който би могъл да предостави възможност за евентуални трансплантации у нас", коментира Томов в интервю за bTV.

Ивета Вълчева е майка на 16-годишно момиче, Дария. Тя е болна от муковисцидоза и се нуждае се от белодробна трансплантация. От януари момичето е във влошено състояние и живее с помощта на кислородна бутилка.

"Това е генетично заболяване, тя така е родена, установи се, когато беше на година и два месеца. За съжаление нещата се влошават, драстично – от януари тази година.Стигнахме до етап, в който докторите препоръчват трансплантация", каза майката и допълни, че момичето е регистрирано в листата на чакащи за операция, но проучват възможност за интервенция в чужбина.

Проф. Хинков уточни, че у нас има създаден екип за белодробни трансплантации.

"До момента за Виена са пътували само четирима колеги – двама от ВМА, двама от "Света Екатерина", които бяха на краткотрайно обучение, опознавателно. Предстои да пътуват основните екипи. Очаква се това да стане септември или октомври", каза лекарят и допълни, че обучението трябва да бъде минимум 6 месеца, преди екипът да започне да извършва операции.

Вижте какво обещаха здравните власти за трансплантициите у нас в този материал. 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес