Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Все повече очни операции се правят на болни от диабет

14 май 2016, 16:30 часа • 3432 прочитания

Офталмолози от цялата страна, заедно със световноизвестни лекари се събраха на тясноспециализиран форум в София. Срещата цели обмяна на опит и представяне на нови технологии в лечението на най-масовите офталмологични заболявания, както и съвременна апаратура за тяхната диагностика и лечение.

“Занимавам се с витреоретинална хирургия (това е най-тежката очна хирургия. Тя обхваща задния очен сегмент, т.е. най-труднодостъпните области на окото - стъкловидното тяло и ретината) вече от 30 години”, разказа д-р Карл Клаес - един от водещите в Европа витреални хирурзи, цитиран от БГНЕС.

Той посочи, че най-честите операции, които прави, са на ретината, макулата, операции при тежки травми, при пациенти с диабетна ретинопатия и друга тежка патология на задния очен сегмент.

Двете основни патологии са отлепването на ретината, при която пациентът получава внезапна загуба на зрението. Това се среща доста често при пациенти с високо късогледство, обясни той. Друга много разпространена патология е диабетът, който за съжаление прогресира, защото все повече хора заболяват. “В България доста често оперираме и пациенти, които са с проблеми, свързани с диабета и диабетната ретинопатия”, каза д-р Клаес.

Той отбеляза също, че в този тип хирургия има няколко важни елемента. Първият е, че обучението на хирурзите е дълго, трудно и скъпо. Освен това се налага и да се използват много видове апаратура, която е високотехнологична и скъпа, а отделно за всяка операция са нужни консумативи, които са също скъпи. В България има няколко центъра, в които може да се осъществява такава хирургия. За съжаление това е една тежка и нерутинна хирургия, която изисква доста средства, допълни той.

Според проф. Джон Маршал, който е един от създателите на очните лазери, един от големите проблеми в Европа в сферата на офталмологията, са свързани с напредването на възрастта и възрастовата макултна дегенерация.

Този тип дегенерация не може да се повлияе от лекарства, след определена възраст. По тази причина е измислен специален лазер, който с много кратки светлинни пулсации помага на пациентите, без да засяга светлочувствителните клетки на окото. Тези лазерни светлинни пулсации променят и възстановяват биохимията в окото чрез хранителните вещества, които постъпват с кръвния поток. Така пациенти на 60-70 години възвръщат зрението си каквото е било, когато са били 20-годишни.

Най-често срещаните проблеми в задната част на окото са свързани с промените, настъпващи с възрастта. В предната част на окото са проблеми, свързани с възможността за ясно виждане и “яснота на изображенията”. И двата типа проблеми са разрешими със специалните лазери.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес