Най-много средства през миналата година бяха вложени в закупуването на съвременна апаратура за лечение на онкологични заболявания. Здравният министър обеща, че на хората вече няма да се налага да пътуват до Турция, тъй като НЗОК ще поема тази дейност и българите няма да плащат от джоба си. Към днешна дата, обаче няма нито едно лечебно заведение с подписан договор с НЗОК по пътеките за радиохирургия.
"Трябва да се намери начин хората да се възползват от новата апаратура. Може би една от причините да няма сключени договори е, че тази година за първи път рамковия договор с НЗОК ще влезе в сила от 1-ви април. Това коментира пред БНР д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация и член на Надзорния съвет на НЗОК.
"Оптимист съм, че пари ще се намерят достатъчно, за да може всички тези нови апаратури и нови опции, които имат българските граждани, да бъдат достъпни за тях във възможно най-кратки срокове, още с влизането в сила на рамковия договор", каза той.
"В момента предстоят всички тези разговори, както в самата здравноосигурителна институция, така и с Министерството на здравеопазването, за да се намерят най-удачните форми и варианти за заплащане на тези процедури. Здравната каса няма как да започне да плаща нещо, ако то не е станало предмет на рамковия договор", обясни д-р Хасърджиев.
Той заяви, че Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса ще одобри веднага отпускане на средства за лечение с линеен ускорител, ако получи законосъобразно предложение от администрацията на Касата.