Лекарите казали, че каквото и да се направи, фаталният край е бил близо. Първото нещо е да запишем данните на болния или да започнем реанимационни действия? Такъв въпрос отправи вицепрезидентът на КНСБ Иван Кокалов пред БНТ във връзка със случая, при който почина жена във врачанската болница заради бюрократични неуредици.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Той поясни, че всеки проблем има най-малко две страни – емоционалната страна и загубата на човешки живот. Ако един човек има нужда от спешна помощ, първо трябва да се опиташ бързо да диагностицираш случая. Според Кокалов постоянно се говори за реформа в здравната система, но както виждаме отрицателно въздействат върху ползвателите.
Според него е хубаво като се дават едни пари в болничната и извънболничната помощ какъв е ефектът от това. В България се загуби така нареченият домашен стационар за болния и няма такова нещо. Ние направихме джипитата лекарите бюрократи, да мислят за пари и да пишат, но те трябва да лекуват, категоричен бе Кокалов.
Той отбеляза, че липсата на кадри е очевадна на всички нива. Някой трябва да проследи средствата за какво са използвани и дали има някаква реорганизация, каза още вицепрезидентът на КНСБ.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
От своя страна адвокатът по медицинско право Христина Николова, която също присъства в студиото на БНТ, обясни, че протоколи се създават от медицински дружества и специалистите. Всяко лечебно заведения трябва да има правилник, а след това да има протоколи. Проблемът идва преди да се стигне до лечебното заведения, коментира Николова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Къде са правата на пациентите и пострадалите близки?, запита тя и добави, че когато пациентът потърси лекарска помощ, трябва да му се обърне внимание и да се направят необходимите изследвания. Трябва да се разбута нормативната уредба, но трябва да се вържат всички структури – полицията и пожарната, каза още адвокатът по медицинско право.
Още: След нелепата смърт на жена във Враца - кой е виновен и ще има ли наказани?