Три деца, между 1 и 2-годишна възраст са с морбили и лежат в болницата в Гоце Делчев. И трите са от малки селища от Гоце Делчев. С тях са били и още 2 деца, на 3-4 месеца – а морбили е най-опасна за малките, преди да бъдат ваксинирани на поне 13 месеца. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни заболявания Тодор Кантарджиев. И обобщи, че са потвърдени 5 случая на морбили в България, след като вчера бяха потвърдени 2 случая – на тригодишно дете от Добринище и жена на 37 години.
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Според Кантарджиев трите деца имат антитела, защото са им предадени от майката, която е ваксинирана. И поиска всички лични лекари да са нащрек – ако имат пациент с обрив и температура, да се търси морбили, да не се пуска заболелият да си отиде, а да влиза в инфекциозно отделение. „На майките-ромки като им кажем, че в Румъния са умрели 60 деца, отиват и си ваксинират децата”, даде пример лекарят.
Инкубационният период е три седмици – за толкова време се изгражда имунитет, подчерта Кантарджиев. Ако искате да сте сигурни дали сте ваксинирани, отивате на кръвно изследване и се установява на 100%. Скъпичко е, уточни обаче медицинският специалист. И беше категоричен – ако си боледувал или си имунизиран т.е. реимунизиран (на 11-12 години), имунитетът е за цял живот. След прекарване на морбили обаче може да се появят неврологични проблеми – например слепота.
Обикновено на 1000 болни от морбили, при 1 има усложнение и може да има фатален край, каза пред Нова телевизия Кантарджиев. Понякога обаче може смъртността да е 2 на 1000. Затова в Румъния са починали 59 деца – защото имало 11-12 000 болни, по думите на Кантарджиев.
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански