Разследващият журналист Валя Ахчиева спечели делото срещу БНТ във връзка с наложеното ѝ наказание за разследването за турските ваксини. Ахчиева беше наказана дисциплинарно от националната телевизия за това, че си е позволила да коментира пред други медии спирането на предаването ѝ за пратката ваксини от Турция.
На база на интервютата, дадени в различни телевизии и сайтове, Софийски районен съд (СРС) преценява, че журналистката по никакъв начин не е уронила престижа на телевизията. Дори напротив, съдът приема, че казаното е престиж за БНТ, съобщава Frognews.
Освен това СРС отбелязва, че има допуснати съществени административни грешки при налагане на дисциплинарното наказание на журналистката.
След решението на Софийски районен съд БНТ ще трябва да отмени наказанието, наложено на Ахчиева, и да заплати разноските по делото на стойност 330 лв., както и държавна такса от 80 лв., предаде Offnews.
По време на заседанието не е е присъствал представител на обществената телевизия, който да защити позицията на медиата. Решението на Софийския районен съд може да бъде обжалвано.
Actualno.com припомня, че разследването си журналистката Валя Ахчиева касае пратка от ваксини срещу туберкулоза по договорено дарение, която е изпратена от България на Турция без да е издаден сертификат за безопасното им използване. Ваксините са били предназначени за новородени и цели осем дни след като пратката вече е на турска територия, Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) издава необходимия сертификат. Репортажът не беше излъчен от БНТ в планираното време, а ДАНС влезе в сградата на националната телевизия, за да прибере материалите и документите, които доказват тезата на Ахчиева. В репортажа говори шеф на подчиненото на здравното министерство здравно дружество "Бул Био", което прави ваксини. Той директно посочва, че е действал под натиск от здравното министерство. В замяна на предоставени от България ваксини Турция даде стотици хиляди дози Pentaxim (Пентаксим), които нямаха разрешение за внос и употреба у нас. Въпреки това ваксините бяха поставени на българските деца. Скандал предизвика и вносът на хепатитната ваксина Еувакс (забранена за употреба в ЕС, поради прекомерно съдържание на тиомерсал).
В края на януари Върховната административна прокуратура (ВАП) обяви резултатите от проверка на надзора за законност относно ваксините, получени от Турция като дарение, след самосезиране по медийни публикации. Прокурорите установиха, че ваксините „Еувакс” и "Пентаксим" не са разрешени за употреба в България.
В началото на април стана ясно, че ДАНС е готова с доклада за министъра на здравеопазването Петър Москов и вноса на турските ваксини "Еувакс" и "Пентаксим". От него става ясно, че в осем точки са описани подробно нарушенията на закона във връзка с ваксините. Крайният извод, обаче беше, че нарушения няма.
На 15 април бе съобщено, че е образувано досъдебно производство на Софийска градска прокуратура във връзка с ваксините, дарени от Турция. Тогава главният прокурор Сотир Цацаров обясни, че предмет на разследване представлява не това дали ваксините са опасни за живота и здравето на децата при прилагането им, а въпроси свързани с икономическата целесъобразност на тяхното закупуване.
По информация на Frognews разследващите са постигнали нов пробив по темата с турските ваксини. Шефът на „Бул Био” д-р Любомир Димитров е споделил пред тях, че са го накарали да подпише договор за дарение на здравното министерство за половин милион лева във връзка с ваксините БЦЖ за Турция.