Данните на СЗО са за увеличаване на заразените с коронавирус в Северна и Южна Америка, в Европа, в Китай, в Средиземноморието. Никак не сме в положение да кажем, че епидемията е свършила или е към края си. Днес и в България има много заразени, които са от огнища. Но тези огнища, предвид факта, че България е малка страна, могат да се разпространят, да не останат в клъстърите. Разбира се, че разхлабването на мерките е причината. Всички се успокоихме и ето. Това каза имунологът академик Богдан Петрунов пред БНТ.
Още: Пациенти с множествена склероза доплащат за безплатни досега лекарства
Още: Заради ниска хигиена: Проверяват детската онкохематология в ИСУЛ
Нов рекорд на заразени с коронавирус в България, картината по света
Според него е изключително важно да не се допуска пренасяне на заразата извън огнищата.
Топлото време не убива вируса, каза още той и допълни, че го доказва Бразилия, където "епидемията се разраства в небивали размери".
Още: Неврохирургът проф. д-р Зафер Токташ ще консултира безплатно в Пловдив!
Още: Още три области в грипна епидемия
Докато вирусът не обхване 70% от нас и не се създаде колективен имунитет няма да спре разпространението му, категоричен е имунологът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Грипна епидемия в три области
Още: Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
А колективен имунитет в България няма. Има много малък процент с изграден имунитет хора – показва го и проучването в Пловдив. А е важно и какви са тези създадените антитела, дали са протективни. Преди седмица проучиха 2000 души в Женева. Там установиха, че първата седмица у човек се създават защитни антитела, но после до 3-тата седмица нивата им в кръвта спадат, обясни академикът.
Вирусът ще продължи да се разпространява месеци, даже година, смята акад. Петрунов." Той ще изчезне само, когато обхване всички, но в никакъв случай не трябва да се успокояваме, че го няма. Затова е важно да се носят маски да се спазват противоепидемичните мерки, подчерта имунологът.
Тестването трябва да се прави масово, но на определени таргетни групи, и да е широкообхватно. Там където се очаква да се появи вируса. Този подход, който в момента се предприема е в правилна посока, смята академикът.
Още: Край на кризата в детско отделение в Перник
Още: Грипна епидемия във Видин, в сила са временни мерки
Защо не се тества София? – Логичен въпрос. Вероятно в по-малките градове се провежда по-лесно организацията на подобно тестване. Затова в Пловдив, а сега очакваме и в Бургас, обясни имунологът.
Да използват ли медиците дексаметазон за лечение на коронавирус?
Медикаментът в началото е бил вклчен в протокола за лечение на коронавируса, но после е било сметнато за неудачно стероид да се дава за лечение на вируси. Експертът обаче е по-скоро "за" използването на лекарството.
"Дексаметазонът е отдавна утвърдено лекарство – и е по-добре да се стъпи на вече познати лекарства, отколкото на такива, които тепърва трябва да разучаваме", смята той.
Ваксина скоро няма да има, заради доказването й с клинични тестове. Тук опира и момента до имунитета. Не знаем до каква степен ваксината ще предизвиква и задържа клетъчния имунитет. По този повод вероятно ще има ваксинация всяка година, както при всяка ваксина срещу вирус, каза още акад. Богдан Петрунов.