Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Търговска лига: Противниците на детска болница "Мама и Аз" търсят подкрепа за тяхната двулична кауза

18 октомври 2022, 16:39 часа

Гневен коментар публикуваха от „Търговска лига“ по повод категорично изразените становища  от Българската педиатрична асоциация, Фондация „За доброто“, Национална гражданска инициатива „За истинска детска болница“ и Национална мрежа за децата срещу инициативата да се построи частна национална детска болница. Според "Търговска лига" противниците на софийска детска болница "Мама и Аз" търсят подкрепа за тяхната двулична кауза.

Реклама

Какъв абсурд: „Приветстваме построяването на частна детска болница“, но само след неизпълнимото вече 45 години условие „откриването на национална университетска детска болница като начин да се поддържат високи стандарти в условията на честна конкуренция“

По повод организираната днес от четирите граждански организации пресконференция от „Търговска лига“ питат:

„Каква „честна конкуренция“, като всички вие, водени единствено от еснафски интереси да запазите своята трибуна и доходи, търсите спирането на софийската „Мама и Аз“ до второ пришествие?

А търсите ли също безлимитни и безотчетни субсидии в допълнение на установения в страната и добре работещ здравноосигурителен модел, в който цените на педиатричните пътеки се качват и трябва да се качват?

Защо частна детска болница в България, лицензирана, регулирана и контролирана по закона, да не може “да въведе максимално високи стандарти и достъпност до здравеопазване“ и да не може да постигне и поддържа „високи стандарти“ на качество, след като 10-те водещи  в света детски болници са частни?

Защо изработването и приемането от държавата на „пътна карта за създаването на Национална детска болница“ трябва да започне с блокирането на софийската „Мама и Аз“ и така да се отложи въобще детската болница в София за неопределено време?

Защо държавата не може да изпълни своето „неотменимо задължение за „предоставянето на най-високия стандарт на грижа за здравето на всяко дете в България“, като лицензира, регулира и контролира дейността на детска частна болница?

Защо упражнявате натиск върху правителството и парламента за постигане на частни, групови и лични интереси, които очевидно нямат нищо общо с облекчаване и подобряване на състоянието на детското здравеопазване?

Всички вие не виждате ли, че проектът „Мама и Аз“ дава  „ясни срокове и отговорности“ за откриването на софийската детска болница за по-малко от 48 месеца, считано от днес?

Не виждате ли, че чрез частни инвестиции 160 държави реализират държавна политика със стратегически цели и за покоряване на Космоса? Защо се преструвате, че не разбирате конституционната равнопоставеност на частната и държавна собственост и основаните на тях стопански и обществени инициативи и защо държавна политика не може да се реализира чрез частна инвестиционна програма, когато законът ясно е регламентирал тази възможност?

Докога ще се опитвате да говорите от името на „гражданското общество“  и занимавате всички с вашите тиражирани глупости, че лекарите са крепостни и никой не може да ги „дърпа“, да се аргументирате с измишльотината за „национален частен отбор“ или кощунственото, че „децата са собственост на държавата“ и т.н. до безкрай?

Обществото и нацията гледат с възмущение вашата кампания срещу „Мама и Аз“, защото „отлагането и бавенето“ на софийската частна  болница ще е резултат на вашите усилия „или на политическа и професионална негодност, или на интереси, които нямат нищо общо с децата в България“ .

Поддържането на абсурда „частната болница не бива да изпреварва създаването на националната при сегашното състояние на детското здравеопазване, неговото финансиране и кадрово обезпечаване“ води до задълбочаване на кризата в детското здравеопазване в София и нови катастрофални последици. Защото сами казвате „детската смъртност у нас е над два пъти по-голяма от средната в Европа, а България продължава да е единствената в Европейския съюз, която няма национална детска болница” и няма голяма детска болница в столицата.

Кой стои зад инициативата да се построи частна детска болница?

„Търговска лига – Глобален аптечен център“ АД е учредено през 1991 г. Негов собственик е Тихомир Каменов - пребиваващ в Швейцария.

(Тихомир Каменов - собственик на "Търговска лига")

Капиталът на дружеството е почти 24,8 млн. лв. Основната му дейност е търговия на едро с фармацевтични стоки и управление на дружествата от портфейла на компанията. Към края на миналата година в него работят 117 души. Приходите през 2021 г. от продажби са 118 669 000 лева. Преди облагане с корпоративни данъци дружеството е на печалба от 20,8 млн. лв. Другите дружества в групата са лидери в областта на високотехнологичните здравни грижи - „Български кардиологичен институт“, производството на генерични и лицензирани лекарства - „Чайкафарма“, застраховането – „ДаллБогг: Живот и Здраве“, и обработката за застрахователни щети – „Диодеа“.

Едноличен собственик е на пет специализирани кардиологични и на две многопрофилни болници "Сърце и Мозък", на 15 медицински центърана, на „Български онкологичен институт“, на „Медикеър – Медицинска техника“, „Клинични проучвания: Оценки и дистрибуция“.

Управител на „Търговска лига“ е Таквор Бохосян.

(Управителят Таквор Бохосян)

В надзорния съвет участват „Архитектурно бюро – Хелвеция“, Елена Каменов и Иван Каменов. Действителен собственик на компанията е Тихомир Каменов – пребиваващ в Швейцария, който притежава 99,65% от акциите.  

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес