В какво състояние е може би най-известната болница в България - "Пирогов"? Какво е бъдещето ѝ, както и това на директора ѝ? Тези въпроси излязоха на дневен ред само преди два дни, когато здравният министър проф. д-р Христо Хинков каза, че е направен извънреден одит на лечебното заведение и той е показал нелицеприятни неща: Мястото на директора на "Пирогов" е под сериозен въпрос
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
"Пирогов": Колапс или идилия?
След казано от здравния министър, последва възражение от ръководството на "Пирогов"– твърденията на Хинков не отговаряли на реалното състояние. Ръководството на болницата, водено от изпълнителния директор д-р Валентин Димитров, посочи, че тя е на печалба.
Благодарение на свои източници, Actualno.com успя да види одитния доклад, за който съобщи проф. д-р Хинков. И там нещата изглеждат зле, но наистина кое как изглежда е въпрос на приоритизиране.
На първо място – Actualno.com научи, че има изрично запитване до здравното министерство (МЗ) от МВР във връзка с одита. То е заради прокурорска преписка – по нея проверка прави "Икономическа полиция", като отговорният сектор на полицията е този, който се занимава с корупцията. Според нашата информация, МВР иска от МЗ копия на четири вида документи, включително как се е използвало специфично лекарство, което се предписва при кървене. В одитния доклад на МЗ е посочено, че шестима пациенти на болницата са получили лекарството за период от 4 месеца тази година. Одитната проверка е показала, че при част от документите за осигуряване на лекарствения препарат липсват подписи на лекари и пациенти. Освен това, отново според наши източници, МВР иска и документи от проверки на здравните власти, свързани с пътя на лекарствения препарат до "Пирогов".
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
На второ място – има заключение в одита, че в периода от 9 август, 2022 година до 15 август, 2023 година болницата е действала не в реда на нещата при давани от нея (тоест от ръководството ѝ) обществени поръчки за доставки на медицински изделия/консумативи и лекарства - възложителят е дал необосновано предимство и необосновано е ограничил участието на стопански субекти в обществената поръчка. Направена е проверка на извадков принцип на някои от поръчки с обща прогнозна стойност над 82,6 млн. лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Специално за обществените поръчки има и друга конкретика в одита – в периода 1 юли, 2022 година – 26 юли, 2023 година са поети 1,1 млн. лв. с ДДС за доставка на медицински консумативи, но няма сключени договори за това, само издадени фактури. Одитът е "хванал" и 3 обществени поръчки за доставка на медицинска или друга апаратура, всяка над 70 000 лв. - те са направени без консултация със здравното министерство, а по наредба това е трябвало да стане. Изрично е засегнат въпросът с доставката на храна за пациентите на болницата – на 17 август, 2023 година е решено доставката да е с пряко договаряне, а не като обществена поръчка, което ограничава кръгът на възможните доставчици. Прогнозната стойност е 998 000 лв. без ДДС – одитът сочи, че тази стойност е определена в съответствие с изискванията на Закона за обществените поръчки и на база това колко е струвала храната предишната година. В случая покана е пратена до 3 фирми.
За всички тези обществени поръчки констатации има в отделни точки от одитния доклад, а МВР е изискало документация от здравното министерство във връзка с посочената по-горе преписка на прокуратурата.
Още: Бивш прокурист на "Пирогов" иска извънредният одит да стане публичен
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат
Още: Здравният министър за парите за инвитро: При необходимост тези 2 млн. лв. ще ни бъдат върнати
Финансовото състояние на "Пирогов"
В одита има два периода на оценка – до 31 декември, 2022 година и до 30 юни, 2023 година. В първия период – загуба от малко над 6,5 млн. лв., а във втория вече има печалба от 307 000 лв., но и уточнение, че годината не е свършила и това не е окончателен резултат. Как се е получило това – теглен е кредит от 34 млн. лв., като той идва от банка, която не е от най-големите в сектора. Заемът специално е за погасяване на задълженията към доставчици (в т.ч. просрочени) и рефинансиране (пълно и частично) на задължения на дружеството към финансови и/или нефинансови институции. Кредитът вече е напълно усвоен.
Според одита, към края на 2022 година натрупаната обща загуба на "Пирогов" (с тежест от предишни години) е вече малко над 24,7 млн. лв., а в края на юни, 2023 година – малко над 31,3 млн. лв.
По финансовото състояние на болницата другото интересно в одита е, че до 31 декември, 2022 година е имало просрочени вземания в размер на малко над 1,13 млн. лв. и просрочени задължения в размер на малко над 8,9 млн. лв. Но до края на юни, 2023 година просрочените вземания стават вече малко над 2,7 млн. лв., а просрочените задължения намаляват до 1,14 млн. лв.
Извън одитния доклад, в "Пирогов" има и друго сътресение – с проф. Христо Шивачев. Actualno.com има информация, че напрежение има не само с проф. Шивачев, но и с други шефове на клиники и отдели в болницата. Отделно вървят слухове за политически интерес в цялата ситуация: Да покажат работата ми и оценката на комисията: Проф. Шивачев след като бе "скъсан" на конкурс (ВИДЕО)